Klasyczne kolczyki w uchu to nuda? Nowoczesny piercing ucha

UrodaCiało i twarzKlasyczne kolczyki w uchu to nuda? Nowoczesny piercing ucha
15.07.2019 11:04
Niestandardowe kolczyki w uchu są wyrazem oryginalnego stylu
Niestandardowe kolczyki w uchu są wyrazem oryginalnego stylu
Źródło zdjęć: © iStock
Aleksandra Lipiec
Aleksandra Lipiec

Kolczyki w uchu to najdelikatniejsza forma piercingu. Jedna dziurka z prawej i jedna z lewej strony, czyli wariant klasyczny, coraz częściej jednak ustępuje miejsca bardziej odważnym przekłuciom. Jakie kolczyki można wybrać? Zrobiliśmy przegląd.

Czy nietypowe kolczyki w uchu są bezpieczne?

Kolczyki w uchu – umieszczane nie tylko w obrębie małżowiny, ale również chrząstki – nie są nowością. Ozdoby w takiej formie od wieków nosi się w społecznościach plemiennych. Moda na piercing spopularyzowała nietypowe dotychczas w naszej kulturze przekłucia uszu. Pojawia się wokół nich wiele kontrowersji – związanych zarówno z aspektami estetycznymi, jak i zdrowotnymi. Czy kolczyki w nietypowych miejscach ucha to dobry pomysł?

Przebijanie ucha zewnętrznego zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem zakażenia lub powikłań. Prawdopodobieństwo komplikacji jest jednak większe w przypadku przekłuwania chrząstki, która goi się dłużej niż małżowina uszna. W skrajnych przypadkach infekcje przewodu słuchowego, jakich można się nabawić wskutek przekłuć, prowadzą do częściowej lub całkowitej utraty słuchu.

Dlatego warto wybrać profesjonalny salon piercingu, gdzie zabieg przebicia błony i wprowadzenia kolczyków do uszu zostanie przeprowadzonych w sterylnych warunkach. Po przekłuciu zaś należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń związanych z higieną i pielęgnacją, a w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości zgłosić się do lekarza.

Kolczyki w uchu – nazwy, rodzaje i sposoby przekłuć

Jeśli chodzi o kolczyki w uchu, wyróżnia się co najmniej kilkanaście wariantów przekłuć:

– standard lobe – klasyczne, pośrodku płatka ucha,

– upper lobe – w górnej części małżowiny,

– transverse lobe – przez całą szerokość płatka ucha (jeden koniec przy żuchwie, drugi po przeciwległej stronie),

– tragus – w chrząstce przy twarzy zwanej skrawkiem ucha,

– anti-tragus – w chrząstce przeciwległej do skrawka ucha (tuż nad płatkiem),

– outer conch – między czółenkiem ucha a dołem trójkątnym,

– inner conch – prostopadle do grobelki,

– orbital – dwa przebicia w małżowinie połączone kółkiem lub podkową (kolczyk sprawia wrażenie, jakby otaczał brzeg ucha),

– snug – przebicie przez dwie warstwy chrząstki znajdujące się przy brzegu ucha (da się je zrobić tylko u osób, które mają odpowiedni do tego kształt ucha),

– helix – na zawinięciu chrząstki ucha,

– forward helix – na odnodze obrąbka ucha (nad skrawkiem),

– daith – na odnodze obrąbka ucha, ale niżej niż forward helix (tuż przy łódce muszli),

– rook – między wewnętrzną a zewnętrzną częścią muszli ucha,

– industrial – dwa przekłucia na przeciwległych brzegach ucha połączone ze sobą sztangą.

Kolczyki w uchu dzięki nowoczesnym rodzajom piercingu wcale nie musza być nudne
Źródło zdjęć: © iStock
Kolczyki w uchu dzięki nowoczesnym rodzajom piercingu wcale nie musza być nudne

Najpopularniejsze spośród niestandardowych przekłuć są tragus, helix, orbital i industrial. Profesjonalny piercing ucha kosztuje 80–100 zł (to cena za jedną dziurkę).

Za specyficzny rodzaj kolczyka w uchu należy uznać tunel, czyli otwór w małżowinie o średnicy od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Robi się go dwoma metodami: przez rozciąganie rozpychaczem lub wycinanie fragmentu małżowiny. Rozpychanie może potrwać kilka miesięcy (w zależności od planowanej średnicy). W otwór wkłada się najczęściej elastyczny pierścień z silikonu.

Jaki materiał na kolczyki w uchu jest najlepszy?

Na jakość kolczyków, a co za tym idzie bezpieczeństwo ich użytkowania, największy wpływ ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Do piercingu nie zaleca się używania kolczyków srebrnych, ponieważ zawarty w nich nikiel może uczulać. Reakcja alergiczna na nikiel znacznie przedłuża i komplikuje proces gojenia przekłucia. Bezpieczniejsze, a zarazem niedrogie kolczyki w uchu można znaleźć wśród modeli ze stali chirurgicznej. Stal najlepszej jakości jest oznaczana symbolem 316L (inne podlegają rdzewieniu i wyginaniu).

Alergicy mogą zdecydować się również na tytan, który w przeciwieństwie do stali nie ma nawet najmniejszej domieszki niklu. Ponadto przyjazne osobom cierpiącym na alergię są rozmaite tworzywa sztuczne wyglądem zbliżone do plastiku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie