Urodziny dziecka w domu – jak zorganizować?

Urodziny dziecka w domu – jak zorganizować?

07.06.2018 14:06, aktual.: 29.03.2019 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma jednej recepty na to, jak zorganizować urodziny dziecka w domu. Wszystko zależy od zainteresowań malucha i jego oczekiwań, a także od tego, kto będzie zaproszony na imprezę. Są jednak rzeczy, o których nie może zapomnieć żaden organizator kinderbalu: zaproszenia, przekąski, tort urodzinowy oraz gry i zabawy dla dzieci.

Krok 1: zaproszenia na urodziny dziecka

Przygotowywanie zaproszeń to pierwsza z urodzinowych atrakcji dla dzieci. Zamiast korzystać z gotowych szablonów, warto więc postawić DIY, a tym samym uruchomić kreatywność – zarówno własną, jak i malucha. Rysowanie, wycinanie, wyklejanie i projektowanie uczą inwencji twórczej, która jest jedną z najcenniejszych kompetencji przyszłości. Co więcej, wspólne wykonywanie zaproszeń na urodziny dziecka to okazja, by zacieśnić więzy rodzinne. Dzięki połączeniu sił dużych i małych można stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, a w efekcie wprawić w zachwyt gości.

W pomysłowych zaproszeniach dobrze jest wykorzystać motyw przewodni, któremu podporządkowanie zostanie przyjęcie. Można je zrobić w formie mapy skarbów, loda na patyku, biedronki z rozsuwanymi skrzydłami, biletu na mecz czy głowy Myszki Miki. Swój udział w przygotowywaniu zaproszeń może mieć nawet maluch obchodzący pierwsze urodziny. Dziecka, które nie potrafi jeszcze pewnie trzymać w rękach kredek nie zaangażujemy w rysowanie na okładce, ale możemy mu zaproponować wykonanie odcisku paluszka umoczonego w nietoksycznej farbie plakatowej.

Krok 2: menu na urodziny dziecka

Szczególnym typem zajęć kreatywnych jest też szykowanie przekąsek na urodziny. To niezwykle ważny element organizacji przyjęcia, ponieważ mali goście są szczególnie wymagający. Chętnie sięgają tylko po to, co lubią i znają z własnego domu, albo… po przysmaki, które zaciekawią ich nietypową formą podania. Przed zabraniem się do pracy trzeba zrobić rzetelny wywiad z rodzicami na temat tego, co ich pociechy zjadają najchętniej, a czego jeść nie mogą, np. ze względu na alergię pokarmową. Menu na urodziny dziecka najlepiej ustalić na tyle wcześnie, by mieć kilka dni na zrobienie zakupów i znalezienie inspiracji. Warto wziąć pod uwagę przedział godzinowy kinderbalu (w porze obiadowej serwuje się bardziej treściwe dania niż po obiedzie).

Najlepiej zorganizować stół tak, by między słodkimi i chrupkimi przekąskami, których nie może zabraknąć na urodzinach dziecka, znalazło się miejsce dla warzyw oraz owoców. Zdrowe składniki łatwo jest „przemycić” w apetycznych kanapkowych trójkącikach z chleba tostowego, kolorowych szaszłykach i koreczkach, babeczkach na słono czy roladkach zwijanych w naleśniki albo tortille. Nie można też zapomnieć o dużej ilości napojów, które zaganiane maluchy wypijają w błyskawicznym tempie, ani o gwoździu programu – torcie urodzinowym. Tort taki można ozdobić lentilkami, żelkami, a nawet lizakami wetkniętymi pomiędzy świeczki. Nie trzeba mieć ponadprzeciętnego talentu, by samodzielnie wyczarować małe dzieło sztuki cukierniczej. W sprzedaży są rozmaite opłatki na tort i inne gotowe ozdoby – wystarczy je ułożyć na upieczonym w domu i przełożonym kremem biszkopcie.

Krok 3: zabawy na urodziny dziecka

Maluchy pozostawione same sobie potrafią szybko zamienić dom i ogród w pobojowisko. By nie stracić kontroli nad rozbrykanym towarzystwem, warto więc pomyśleć o zaplanowaniu zabaw urodzinowych dla dzieci. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie imprezy przebieranej, na której każdy uczestnik wciela się w wybraną przez siebie postać, a następnie do końca dnia odgrywa jej rolę. Aby nie narażać innych rodziców na koszty z tym związane, wystarczy dać dzieciom bibułę w różnych kolorach, zestaw kartonów i papierów samoprzylepnych, a także akcesoria takie jak stare kapelusze, opaski na głowę, paski do spodni, wyciągnięte z dna szafy rękawiczki, kamizelki, muszki, kawałki materiałów. Wykonywanie stroju według własnego pomysłu, z niewielką tylko pomocą dorosłych, to niesamowita frajda oraz świetny sposób, by zająć urodzinowych gości na połowę imprezy.

Przyjęcie urodzinowe nie będzie nudne, jeśli dzieci wezmą udział w grach planszowych i towarzyskich. Szeroki wybór wszelkiego rodzaju zabawek i gier znajdziesz na WP radarOkazji.

Wyjątkowe urodziny dziecka można zakończyć takimi atrakcjami, jak malowanie twarzy, kalambury, gra planszowa, twister, taniec do muzyki i zatrzymywanie się w bezruchu, kiedy zostanie zatrzymana, a nawet konkurs z symbolicznymi nagrodami. Najmłodsi uwielbiają rywalizację, warto jednak zadbać o to, by w żadnej zabawie nie było przegranych.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)