Urodzisz dziecko, stracisz ząb. Naukowcy już wiedzą, dlaczego
Ludowa prawda mówi, że jak zajdziesz w ciążę, to stracisz ząb. Nie od dziś wiadomo, że wiele przyszłych mam boryka się z problemami stomatologicznymi. Przyczyną wcale nie jest brak higieny
14.03.2018 | aktual.: 15.03.2018 08:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najnowsze badania potwierdzają ludowa mądrość i wyjaśniają, dlaczego w ciąży zaczynają psuć się zęby. Do tej pory nie było zbyt wielu naukowych dowodów potwierdzających tę teorię. Teraz naukowcy odkryli, że kobiety, które mają troje dzieci, mają średnio cztery zęby mniej zębów niż te, które urodziły tylko dwoje. Uważa się, że hormony ciążowe zakłócają wchłanianie wapnia. To sprzyja nadwrażliwości zębów oraz chorobom dziąseł.
Istnieje również obawa, że w ciąży kobiety częściej spożywają słodycze lub kwaśne smakołyki, które uszkadzają szkliwo i powodują próchnicę. Matki z kilkorgiem dzieci mogą również częściej spożywać niezdrowe przekąski, które jedzą ich dzieci. Mają też mniej czasu na wizytę u dentysty.
- Nasze badanie dostarcza unikalnych i nowych dowodów na związki przyczynowo-skutkowe między liczbą urodzonych dzieci, a brakami w uzębieniu – wyjaśnia profesor Stefan Listl z Wydziału Stomatologii Radboud University w Nijmegen (Holandia). - Opierając się na naszych odkryciach, uważam, że zwiększona promocja higieny jamy ustnej, żywienie przyjazne dla zębów i regularna (profilaktyczna) opieka stomatologiczna - skierowana specjalnie do matek oczekujących i wychowujących dzieci - wydają się rozsądną strategią - dodaje.
Eksperci zbadali również potencjalny wpływ mnogich ciąż na stan uzębienia pacjentek. Okazało się, że, w sytuacji, gdy trzecie dziecko, które jest innej płci niż dwoje pierwszych, matka ma mniej zębów niż kobieta, której dwoje pierwszych dzieci było różnej płci.
Średni wiek respondentów wynosił 67 lat, a ubytek w uzębieniu to ok. 10 zębów. Zwykle dorośli mają 32 zęby (w tym 4 mądrości). Co ciekawe, wyższy poziom wykształcenia był związany z niższym ryzykiem utraty zębów u kobiet.