Ustaw brudne żaluzje w tej pozycji. Po chwili będą jak nowe

Czyszczenie żaluzji to czasochłonne zajęcie
Czyszczenie żaluzji to czasochłonne zajęcie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio

12.09.2022 12:42, aktual.: 14.09.2022 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żaluzje nie tylko chronią przed słońcem, lecz są także ozdobą okna - zwłaszcza te wykonane z eleganckich materiałów. Niestety są tak skonstruowane, że dbanie o ich czystość to dla wielu prawdziwa mordęga. Ten prosty sposób sprawi, że czasochłonne dotychczas czyszczenie żaluzji zajmie tylko chwilę.

Dobre, eleganckie żaluzje to inwestycja na lata. Dają ulgę w najgorętsze miesiące roku, umożliwiają precyzyjne dozowanie ilości światła w pomieszczeniu i stanowią ciekawy dodatek wnętrzarski. Jednak brak regularnego czyszczenia sprawi, że nawet najpiękniejsze, zamiast zdobić - będą szpecić. Zakurzone mogą także negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniu, co uprzykrzy życie zwłaszcza alergikom.

Przy czyszczeniu żaluzji przestrzegaj kilku zasad

Zanim przejdziemy do tego, jak wyczyścić żaluzje, trzeba się najpierw zastanowić czym to zrobić. Źle dobrany detergent może bowiem nieodwracalnie uszkodzić delikatne zazwyczaj listewki (lamele). W przypadku żaluzji drewnianych i aluminiowych bardzo ważne jest, by do ich czyszczenia nie używać wody. Dla drewnianych lamel kontakt z wodą może skończyć się ich deformacją lub odbarwieniem, w przypadku aluminiowych woda może doprowadzić do ich matowienia. Może być także niebezpieczna dla mechanizmu żaluzji, to bowiem element, z którym przy czyszczeniu należy obchodzić się możliwie najostrożniej.

Najlepiej więc czyścić żaluzje na sucho. Świetnie do tego celu sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Możemy zaopatrzyć się także w specjalną szczotkę do poziomych osłon okiennych - składa się ona z kilku równolegle zamocowanych wałków, co umożliwia czyszczenie kilku listewek jednocześnie. Domowym sposobem na dokładne wyczyszczenie żaluzji jest także zbieranie kurzu przy użyciu założonej na rękę skarpetki.

Gdy zabrudzenia są wyjątkowo oporne

Czasem jednak czyszczenie na sucho nie przynosi pożądanych rezultatów. Może się to zdarzyć zwłaszcza w przypadku żaluzji zamocowanych na oknach kuchennych – lamele mogą wówczas, oprócz kurzu, zbierać tłuszcz osadzający się na nich po gotowaniu. W takim przypadku żaluzje drewniane można potraktować specjalnym preparatem do czyszczenia drewna, natomiast aluminiowe - ściereczką delikatnie nasączoną płynem antystatycznym. Jeśli już zdecydujemy się na bardziej inwazyjne czyszczenie na mokro, musimy pamiętać, by nie zwijać żaluzji, dopóki listewki nie będą zupełnie suche, albo wcześniej samodzielnie osuszyć je suchą szmatką.

Złóż żaluzje w ten sposób i wyczyść je w kilka chwil

Gdy zależy nam na czasie, możemy cały proces czyszczenia żaluzji przeprowadzić w kilka chwil. Wystarczy ustawić żaluzję w pozycji zamkniętej, tak, jakbyśmy chcieli zasłonić okno. Najpierw żaluzję ustawmy tak, by lamele uchylały się w naszą stronę. Aby czyszczenie było efektywne, ścieramy kurz zaczynając od góry. Następnie odchylamy lamele w przeciwnym kierunku i powtarzamy czynność - tym razem zbierając zabrudzenia z dołu do góry. Czyszcząc żaluzje w ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, lecz także zminimalizujemy ryzyko przypadkowego ich zaciągnięcia i uszkodzenia.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także