Grzejniki w naszych domach są wyposażone w termostaty. Na pokrętłach znajdują się cyfry, zazwyczaj od 0 do 5. Warto mieć świadomość, że zawór termostatyczny sam reaguje na moment, kiedy w pomieszczeniu zmienia się temperatura. Zawór ten znajduje się na przewodzie, który doprowadza do grzejnika wodę, a jego zadaniem jest regulacja przepływu cieczy. Zawór otwiera się i zamyka, w zależności od temperatury.
Co to dokładnie oznacza? Termostat odblokowuje się w momencie, kiedy poczuje napływ niższej temperatury i wówczas wpuszcza do kaloryfera gorącą wodę, której zadaniem jest wyrównać różnicę w temperaturach. Co zaś warto wiedzieć o cyfrach zawartych na pokrętle?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drewniany, w pełni ekologiczny dom postawili w 3 dni. Koszt? 900 tys. zł. "Ściany oddychają"
Wiesz, co oznaczają? Nie dla każdego jest to oczywiste
Najniższą wartością na termostacie jest 0 - co ważne, nie oznacza to, że zawór termostatyczny jest zamknięty. Zadaniem tego trybu jest niedopuszczenie do zamarznięcia wody, i utrzymywanie stałej temperatury, wynoszącej 6-8 stopni Celsjusza. Cyfra 1 sprawia, że woda w grzejniku będzie mieć 12-13 stopni C. Następna w kolejce, czyli 2, oznacza, że ciepło będzie utrzymywać się pomiędzy 15 a 16 stopniami. Cyfra 3 to woda w termostacie o temperaturze 18-20 stopni, natomiast 4 - od 22 do 24 stopni. Ostatnia cyfra, czyli 5, to tryb niezalecany do codziennego włączania, temperatura wówczas zostaje podniesiona aż do 25-28 stopni.
Chcesz uniknąć wysokich rachunków? Miej tego świadomość
Temperatura w pomieszczeniach nie powinna być za wysoka. Silne grzanie sprawi też, że zapłacimy więcej za ogrzewanie. Najlepiej jest ustawić termostat na trójkę, czyli 20 stopni. Ta temperatura w pomieszczeniu jest optymalna do normalnego funkcjonowania. W nocy zaś najlepiej przestawić grzanie na dwójkę. Szybko zauważysz, że w nieco chłodniejszym pokoju śpi się o wiele lepiej, niż w przegrzanym.
Bardzo ważne jest pilnowanie prawidłowego wietrzenia mieszkania czy domu w sezonie grzewczym. W okresie jesienno-zimowym najlepiej jest wietrzyć pomieszczenia krótko, ale często - w ten sposób ciepło nie będzie nam "uciekać" ze środka.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl