Ustaw pokrętło w tej pozycji. Rachunki za ogrzewanie szybko zmaleją

Przekręć, a rachunki za prąd stopnieją
Przekręć, a rachunki za prąd stopnieją
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.09.2024 15:59, aktual.: 27.09.2024 17:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już wkrótce będziemy włączać ogrzewanie. Nie jest tajemnicą, że opłaty za prąd potrafią nadwyrężyć nasz budżet. Jedna prosta zmiana sprawi, że rachunki od razu będą niższe. Jeszcze przed sezonem grzewczym, zwróćmy uwagę na pokrętła naszych kaloryferów.

Grzejniki w naszych domach są wyposażone w termostaty. Na pokrętłach znajdują się cyfry, zazwyczaj od 0 do 5. Warto mieć świadomość, że zawór termostatyczny sam reaguje na moment, kiedy w pomieszczeniu zmienia się temperatura. Zawór ten znajduje się na przewodzie, który doprowadza do grzejnika wodę, a jego zadaniem jest regulacja przepływu cieczy. Zawór otwiera się i zamyka, w zależności od temperatury.

Co to dokładnie oznacza? Termostat odblokowuje się w momencie, kiedy poczuje napływ niższej temperatury i wówczas wpuszcza do kaloryfera gorącą wodę, której zadaniem jest wyrównać różnicę w temperaturach. Co zaś warto wiedzieć o cyfrach zawartych na pokrętle?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiesz, co oznaczają? Nie dla każdego jest to oczywiste

Najniższą wartością na termostacie jest 0 - co ważne, nie oznacza to, że zawór termostatyczny jest zamknięty. Zadaniem tego trybu jest niedopuszczenie do zamarznięcia wody, i utrzymywanie stałej temperatury, wynoszącej 6-8 stopni Celsjusza. Cyfra 1 sprawia, że woda w grzejniku będzie mieć 12-13 stopni C. Następna w kolejce, czyli 2, oznacza, że ciepło będzie utrzymywać się pomiędzy 15 a 16 stopniami. Cyfra 3 to woda w termostacie o temperaturze 18-20 stopni, natomiast 4 - od 22 do 24 stopni. Ostatnia cyfra, czyli 5, to tryb niezalecany do codziennego włączania, temperatura wówczas zostaje podniesiona aż do 25-28 stopni.

Chcesz uniknąć wysokich rachunków? Miej tego świadomość

Temperatura w pomieszczeniach nie powinna być za wysoka. Silne grzanie sprawi też, że zapłacimy więcej za ogrzewanie. Najlepiej jest ustawić termostat na trójkę, czyli 20 stopni. Ta temperatura w pomieszczeniu jest optymalna do normalnego funkcjonowania. W nocy zaś najlepiej przestawić grzanie na dwójkę. Szybko zauważysz, że w nieco chłodniejszym pokoju śpi się o wiele lepiej, niż w przegrzanym.

Bardzo ważne jest pilnowanie prawidłowego wietrzenia mieszkania czy domu w sezonie grzewczym. W okresie jesienno-zimowym najlepiej jest wietrzyć pomieszczenia krótko, ale często - w ten sposób ciepło nie będzie nam "uciekać" ze środka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta