Uważaj na grypę żołądkową
Jeszcze wczoraj czułaś się świetnie, a dziś masz wysoką temperaturę, jesteś słaba, a przy tym boli cię brzuch i wymiotujesz. Zastanawiasz się najpierw, co ci zaszkodziło, chociaż jadłaś przecież to samo, co inni. Tymczasem mogą to być objawy choroby zwanej potocznie grypą żołądkową. Chociaż jest podobna do prawdziwej grypy, wbrew obiegowej opinii nie ma ona z nią wiele wspólnego.
17.01.2012 | aktual.: 25.03.2013 00:43
Jeszcze wczoraj czułaś się świetnie, a dziś masz wysoką temperaturę, jesteś słaba, a przy tym boli cię brzuch i wymiotujesz. Zastanawiasz się najpierw, co ci zaszkodziło, chociaż jadłaś przecież to samo, co inni. Tymczasem mogą to być objawy choroby zwanej potocznie grypą żołądkową. Chociaż jest podobna do prawdziwej grypy, wbrew obiegowej opinii nie ma ona z nią wiele wspólnego.
Grypa żołądkowa (inaczej zwana jelitową) nie jest niczym innym jak zakażeniem przewodu pokarmowego. Najczęściej wywołują ją rotawirusy oraz znacznie rzadziej norowirusy i adenowirusy, które atakują błonę śluzową układu pokarmowego.
Z prawdziwą grypa łączy ją m.in. czas występowania: apogeum zachorowań przypada na jesień, zimę i wiosnę. Ponadto zachorowania zwykle mają charakter epidemiczny. Na grypę żołądkową zapadają wszyscy, którzy pozostają ze sobą w stałym kontakcie. Zazwyczaj epidemia dotyczy więc wszystkich domowników, uczniów z tej samej klasy czy pracowników z jednego pokoju.
Jak się można zarazić?
Najczęściej choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się więc poprzez kontakt z chorym, albo z przedmiotami, których on dotykał. Lekceważenie zasad higieny osobistej, przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach, picie nieprzegotowanej wody to tylko niektóre przyczyny zakażenia rotawirasuami. Grypa rozwija się w organizmie przez około 48 godzin, podczas których atakuje cały przewód pokarmowy i doprowadza do wystąpienia objawów choroby.
Najpowszechniejsze to nudności, wymioty (nawet kilkanaście razy na dobę) i wodnista biegunka. Dodatkowo bardzo często pojawiają się silne bóle brzucha, bóle głowy oraz wysoka temperatura ciała (w pierwszych dniach choroby może dochodzić nawet do 40 stopni C). Jednocześnie objawom charakterystycznym dla zatrucia pokarmowego towarzyszą objawy typowe dla zwyczajnej grypy jak ogólne rozbicie, zmęczenie, osłabienie. Choroba zazwyczaj trwa krótko: od 2 do 4 dni, a po tym czasie dolegliwości całkowicie ustępują. Bywa jednak, że jej przebieg jest znacznie dłuższy i trwa nawet 9 dni.
Jak leczyć grypę żołądkową?
Mimo że rotawirusy wywołujące grypę odkryto ponad 40 lat temu, nie ma leku, który byłby w stanie je zwalczyć. W przypadkach mniej ostrych stosuje się więc leczenie objawowe. Ważną sprawą jest uzupełnianie płynów i elektrolitów, które tracisz. Jednym z najpoważniejszych powikłań może być bowiem odwodnienie, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. W ciężkich przypadkach może być wskazany pobyt w szpitalu i nawadnianie dożylne lub dojelitowe w formie kroplówek.
W ciągu dnia powinnaś wypijać około 2 litrów płynów. Pij małymi porcjami, ale często: wodę mineralną niegazowaną, słabą herbatę, napar z mięty, rumianku. Czasami poprawę przynosi picie wygazowanej coca coli. Unikaj mleka, soków, kawy, gdyż potęgują wymioty. Uzupełniaj elektrolity (dostępne są w aptece na receptę). Chorobę najlepiej przeczekać w łóżku i nie kontaktować się w tym czasie z innymi osobami. Ważna jest też odpowiednia dieta. W pierwszych dnia lepiej nie jeść potraw obciążających żołądek. Najlepsze będą ryżowe kleiki.
Jak się ustrzec?
Przede wszystkim przestrzegaj zasad higieny osobistej. Myj często ręce, zmieniaj często ręczniki i pościel, wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, myj urządzenia sanitarne. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci oraz osób w wieku podeszłym. Dlatego nie należy lekceważyć objawów. Jeśli dolegliwości nie ustępują w ciągu dwóch, trzech dni lub są bardzo silne - konieczna będzie konsultacja lekarza. mpi/(kg)