Uważaj na "zemstę sąsiada". Chwila nieuwagi i zrujnuje ogród

Uważaj na "zemstę sąsiada". Chwila nieuwagi i zrujnuje ogród

Sumak octowiec rozrasta się błyskawicznie
Sumak octowiec rozrasta się błyskawicznie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.03.2024 10:43, aktualizacja: 19.03.2024 11:06

Wizualnie jest bardzo atrakcyjny, jednak szybko może przejąć w posiadanie cały ogród. Sumak octowiec szybko rośnie, więc lepiej postępować z nim ostrożnie. Dowiedz się, jak o niego dbać i trzymać pod kontrolą.

Sumak octowiec (Rhus typhina) czy też sumak odurzający to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Z powodu niskich wymagań, egzotycznego wyglądu i szybkiego wzrostu stał się popularnym krzewem ozdobnym. Wyróżniają go bardzo charakterystyczne, jakby owłosione pędy w intensywnym kolorze brązowym, przełamanym odcieniami purpury. Liście osiągają do 50 cm długości, są pierzaste, od spodu owłosione, a jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rośnie szybko i bujnie. Jak sobie z nim radzić?

Bogata paleta barw oraz piękne owocostany przyciągają uwagę, dlatego nic dziwnego, że sumak cieszy się taką popularnością wśród ogrodników. Trzeba jednak na niego uważać. Rozrasta się błyskawicznie nie tylko w pionie, ale również wszerz, dlatego jeśli odpowiednio się nim nie zajmiemy, może w krótkim czasie zaanektować całą dostępną przestrzeń. Lepiej tego unikać.

Bez problemu przedziera się również przez płoty czy ogrodzenia, co zaskarbiło mu miano "zemsty sąsiada". Docelowo sumak może osiągnąć 6-7 metrów wysokości. Jako roślina mało wymagająca rośnie niemal w każdym rodzaju gleby (od lekko kwaśnego do zasadowego pH). Lubi stanowiska słoneczne.

Walczymy z sumakiem. Kontrola odrostów rośliny

Wszędobylskiego sumaka należy dobrze pilnować, aby w krótkim czasie nie stał się problemem w całym sąsiedztwie. Rozrost tej rośliny jest tak trudny do powstrzymania głównie dlatego, że krzewi się również poprzez rozrosty korzeniowe. Aby temu zapobiec, należy regularnie podkopywać sumaka i je usuwać. Pomocne będzie również koszenie trawnika wokół rośliny. Pomoże to lepiej kontrolować rozrost, jednak w skrajnych przypadkach konieczne może być zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Sumaka zawsze też można posadzić w donicy, zamiast bezpośrednio w ziemi. Wówczas również nie będzie się tak bujnie krzewić ani zaglądać ciekawsko do sąsiadów.

Na koniec warto zaznaczyć, że sumak octowy to roślina znana w medycynie naturalnej, która znajduje zastosowanie w homeopatii. W tradycji północnoamerykańskiej używa się go w zaburzeniach trawienia, chorobach skóry i do płukania gardła. Jest to też roślina barwierska. Sama nazwa summaq pochodzi z języka arabskiego, gdzie oznacza kolor ciemnoczerwony.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta