Blisko ludziUważał, że kobiety nie nadają się do pracy w IT. Po skandalu Google zwalnia pracownika

Uważał, że kobiety nie nadają się do pracy w IT. Po skandalu Google zwalnia pracownika

Uważał, że kobiety nie nadają się do pracy w IT. Po skandalu Google zwalnia pracownika
Źródło zdjęć: © Getty Images
Magdalena Drozdek

08.08.2017 12:18, aktual.: 08.08.2017 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydaje się, że równouprawnienie to coś naturalnego. To, że kobiety powinny mieć równe szanse co mężczyźni – czy to w pracy, czy poza nią – jest tak oczywiste, jak to, że po poniedziałku przychodzi wtorek. Nie dla wszystkich. James Damore, pracownik Google’a, uważał, że równouprawnienie to bzdura – istnieją biologiczne nierówności płci w branży informatycznej. Dziś przygoda Damore’a z Google się skończyła.

Jak informują amerykańskie media, Google zwolniło właśnie Jamesa Damore’a - inżyniera, który kilka tygodni temu wystosował do swoich przełożonych kontrowersyjny apel. Damore potwierdził te doniesienia - mówi, że został zwolniony za "utrwalanie stereotypów". Witamy w XXI wieku.

Inżynier rozesłał w tym roku do wszystkich pracowników list, w którym krytycznie wypowiedział się na temat działań zmierzających do dywersyfikacji zatrudnienia w firmie. Przez 10 stron udowadniał, że Google nie dopuszcza do głosu pracowników o konserwatywnych poglądach. W czasach, kiedy korporacje stawiają na różnorodność, na równouprawnienie kobiet i zatrudnianie ich także na kierowniczych stanowiskach, on uważa, że to przeczy biologii.

- Po prostu stwierdzam, że rozkład preferencji i zdolności mężczyzn i kobiet różni się, częściowo z przyczyn biologicznych, i że różnice te mogą wyjaśnić, dlaczego nie widzimy równej reprezentacji kobiet w dziedzinie techniki i zarządzania - pisał.
I dodał: - Musimy przestać uznawać, że różnice między płciami to przejaw seksizmu.

Google odwraca się plecami

Z apelu Damore’a kobiety mogą dowiedzieć się m.in. tego, że preferują prace związane ze sztuką i społeczeństwem, a mężczyźni sprawdzają się lepiej na analitycznych stanowiskach. Kobiety są jego zdaniem także bardziej ugodowe, nie potrafią negocjować wynagrodzeń dla siebie, szybciej się denerwują i mają więcej problemów ze zdrowiem psychicznym, a także nie potrafią pracować w stresie.

Dogłębna analiza inżyniera spotkała się z gorącym sprzeciwem innych pracowników firmy, a sam list szybko trafił do mediów. Damore przekonywał jeszcze później, że podkreślanie różnic między płciami niekoniecznie oznacza seksizm. - A co? - pytały koleżanki z pracy.

"Wielu z was przeczytało wewnętrzny dokument udostępniony przez jednego z inżynierów, wyrażający opinie o naturalnych umiejętnościach i różnicujących cechach płci. Podobnie jak wielu z was stwierdziłam, że ta osoba wysuwa błędna założenia dotyczące płci. (...) Różnorodność i integracja są fundamentalną częścią naszej kultury, które dalej rozwijamy. Jesteśmy przekonani, że różnorodność i integracja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu naszej firmy" - odpowiedziała Danielle Brown, wiceprzewodnicząca ds. różnorodności i zarządzania.

Sundar Pichai - prezes Google - podkreślił, że firma nie próbuje cenzurować wypowiedzi swoich pracowników, ani nie pozwalać im na wyrażanie poglądów - nawet tych najbardziej konserwatywnych. Jednak jak podkreśla, część tekstu Dalmore’a "narusza kod postępowania i przekracza granicę, promując szkodliwe stereotypy dotyczące płci w miejscu pracy".

- Mam prawo do wyrażania obaw związanych ze środowiskiem pracy i to miała na celu moja notatka - przekonuje Amerykanin, który dziś szuka już nowej pracy.

Sprawa inżyniera budzi w Stanach wiele kontrowersji. Z jednej strony wolność wypowiedzi, z drugiej - stereotypy, które zamykają kobietom drogę kariery. Według najnowszego raportu firmy dotyczącego różnorodności w Google, 31 proc. siły roboczej stanowią kobiety. A to i tak dobrze, bo są miejsca, w których ten "rozkład sił" wygląda znacznie gorzej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (82)
Zobacz także