W Bombaju władze podmieniają sygnalizację świetlną. To ważny krok dla kobiet
Bombaj jest pierwszym miastem w Indiach, w którym sygnalizacja świetlna będzie przedstawiała zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Władze pracują nad podmienieniem figurek nawet na 100 przejściach dla pieszych w mieście.
04.08.2020 13:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podmiana sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych w Bombaju to działanie, które ma sprzyjać integracji społecznej. Zielone i czerwone postacie męskie zamienione są na damskie w ramach szerszego planu modernizacji ulic, który ma uczynić miasta bardziej przystępne dla pieszych.
"Oznakowanie odzwierciedla charakter miasta ... To, że wierzy w równość płci i promuje wzmocnienie pozycji kobiet, jest dopiero początkiem" – mówiła "The Guardian" Kiran Dighavkar, zastępczyni komisarza Mumbai Municipal Corporation.
Bombaj. Krok w stronę równości płci
To pozornie niewielka zmiana, ale jest znaczącym krokiem w walce o równość płci w Indiach.
"Jeśli pokolenie małych dziewczynek będzie dorastało, widząc kobiety na światłach drogowych, zostanie wysłany do nich mały, ale mocny sygnał, że kobiety należą do społeczeństwa" – wyjaśniła "Guardianowi" socjolog Shilpa Phadke.
Bombaj jest uznawany za najbezpieczniejsze miasto dla kobiet w Indiach. Wprowadzono tam autobusy tylko dla kobiet i specjalne strefy w pociągach, w których kobiety mogą czuć się bezpiecznie.
W zeszłym roku również w Delhi kobiety zyskały szereg przywilejów, a wśród nich m.in. darmowy transport publiczny. Tymi małymi krokami wprowadzane są wielkie zmiany.