W Krakowie już się zaczęło. Nowa metoda oszustów
Biblioteka Kraków ostrzega przed nową metodą oszustwa, która uderza w czytelników. "Apelujemy o ostrożność" - poinformowali na oficjalnej stronie.
26.08.2024 | aktual.: 26.08.2024 10:09
Vishing to popularna metoda oszustwa, polegająca na podszywaniu się pod instytucje publiczne lub rządowe w celu wyłudzenia pieniędzy. Zwykle są to SMS-y lub podejrzane telefony. Oszuści podają się za bankierów, akwizytorów, lekarzy czy… bibliotekarzy.
Biblioteka Kraków ostrzega przed nową metodą naciągaczy. "Otrzymaliśmy sygnały, iż do czytelników dzwonią osoby podające się za bibliotekarzy, które zapowiadają złożenie im wizyty w celu odebrania książek, jakie rzekomo nie zostały zwrócone do biblioteki" - czytamy na oficjalnej stronie.
Podają się za bibliotekarzy
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, biblioteki cieszą się coraz większą popularnością. W 2023 roku w całej Polsce funkcjonowało 7570 placówek. Na każdą z nich przypada średnio 702 czytelników. Aż 6,3 mln Polaków posiada aktywną kartę biblioteczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Oszustwo "na modlitwę". Policja alarmuje
W każdej bibliotece obowiązuje termin zwrotu książek. Najczęściej jest to miesiąc, z możliwością przedłużenia. Wiele osób nie zwraca ich w wyznaczonym czasie. W takiej sytuacji biblioteki wysyłają e-maila bądź list z wezwaniem do zwrotu. Okazuje się, że ta prozaiczna sytuacja stała się nową metodą naciągaczy.
Na czym polega metoda "na bibliotekarza"? Oszust kontaktuje się z nami telefonicznie. Podaje się za pracownika biblioteki. Informuje, że w związku z nieterminowym zwrotem książek odwiedzi nas osobiście, aby je odebrać.
"Informujemy, że to nie są pracownicy Biblioteki Kraków! W sprawie zaległości wobec Biblioteki Kraków kontaktujemy się z czytelnikami wyłącznie korespondencyjnie lub telefonicznie. Nigdy nie nachodzimy ich z tego powodu w ich miejscu zamieszkania" - czytamy w oświadczeniu.
Apelują o większą ostrożność
Metoda "na bibliotekarza" jest skierowana do osób starszych i samotnych, które są bardziej podatne na tego rodzaju oszustwa.
"Nie bądźmy obojętni. Ostrzegajmy naszych krewnych przed możliwymi próbami oszustwa. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o powiadomienie policji, nr tel. 997 lub 112" - napisali.
Źródło: Biblioteka Kraków, GUS, Lustro Biblioteki
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.