Trwa ładowanie...

W Polsce samotnych matek jedenaście razy więcej niż ojców

W Polsce jest jedenaście razy więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci
niż samotnych ojców. I przeciwnie niż w UE, więcej jest w Polsce rodzin z dziećmi niż bezdzietnych
- podał Eurostat przed nadchodzącym Dniem Kobiet, obchodzonym w tym roku po raz setny.

W Polsce samotnych matek jedenaście razy więcej niż ojcówŹródło: Thinkstockphotos
d1jvypc
d1jvypc

W Polsce jest jedenaście razy więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci niż samotnych ojców. I przeciwnie niż w UE, więcej jest w Polsce rodzin z dziećmi niż bezdzietnych - podał Eurostat przed nadchodzącym Dniem Kobiet, obchodzonym w tym roku po raz setny.

Eurostat porównał skład gospodarstw domowych w różnych krajach UE. Okazało się, że w Polsce tylko 0,3 proc. z nich składa się z samotnych ojców z dziećmi. Samotne matki stanowią 3,3 proc. W całej UE ojców samotnie wychowujących dzieci jest proporcjonalnie więcej: stanowią 0,5 proc., podczas gdy samotne matki - 3,7 proc. wszystkich gospodarstw domowych.

Najwięcej matek wychowujących samotnie dzieci jest w Estonii (7 proc.), Wielkiej Brytanii (6,7 proc.) oraz na Litwie i Łotwie (5,5-5,6 proc.). Najwięcej samotnych ojców - na Litwie (1 proc.) i nieco mniej w Luksemburgu, Estonii, Belgii i Francji. Średnio w UE jest więcej par bezdzietnych (25 proc. gospodarstw domowych) niż mających dzieci (21,5 proc.). W Polsce jest odwrotnie: odsetek par z dziećmi wynosi 25 proc., a par bezdzietnych - 20 proc.

Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce odsetek samotnie żyjących mężczyzn - bez życiowej partnerki ani dzieci - jest dwukrotnie mniejszy niż w UE (odpowiednio 6,4 i 12,7 proc.). W Polsce samotnych kobiet jest ponad dwukrotnie więcej (14,2 proc.) niż mężczyzn, podczas gdy w UE o tylko niecałą połowę więcej niż mężczyzn (17,4 proc.). Najwięcej samotnie żyjących kobiet jest w Niemczech, Finlandii, Austrii i na Litwie (ponad 20 proc.)

d1jvypc

Z danych Eurostatu wynika też, że w Polsce i większości innych krajów UE im więcej kobieta ma dzieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie pracuje zawodowo: średnio w UE w przedziale wiekowym 25-54 lata stopa zatrudnienia spada wraz z rosnącą liczbą dzieci z 76 proc. w przypadku kobiet bezdzietnych do 55 proc. w przypadku kobiet mających trójkę dzieci albo więcej.

Tymczasem w przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej zależność jest odwrotna: im więcej dzieci, tym wyższa stopa zatrudnienia. Z wyjątkiem mężczyzn mających co najmniej trójkę dzieci, wśród których zawodowo pracuje nieco mniej (85 proc.) niż wśród ojców dwójki dzieci (91 proc.).

(PAP/ma)

d1jvypc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jvypc