W roli głównej: koszula Pana Młodego

Podczas ślubu oczy wszystkich gości zwrócone są na Pannę Młodą. To ona przyciąga uwagę suknią, welonem i ozdobami. Pan Młody powinien dotrzymywać jej kroku, a jego strój musi współgrać nie tylko z wyglądem wybranki, ale przede wszystkim – z nim samym.

W roli głównej: koszula Pana Młodego
Źródło zdjęć: © Magazyn Wesele

02.08.2016 | aktual.: 02.08.2016 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dawniej mężczyzna posiadał co najmniej jedną białą koszulę, którą zakładał w niedzielę do kościoła. Była symbolem elegancji, męskości i pewności siebie. Taka „mała czarna”, tylko że w wersji dla Panów. Właśnie dlatego biała koszula do dziś jest najbardziej popularna wśród ślubnych aranżacji. Pasuje do dowolnego koloru garnituru i do każdego dodatku.
Jeśli Pan Młody chce wyrwać się z dyktatu nieśmiertelnej bieli, może postawić na odcienie beżu, bladego różu lub błękitu. Podczas przymierzania koszul warto wziąć pod uwagę różne odcienie wybranego koloru, by zobaczyć, który najlepiej pasuje. Przykładowo – cera mężczyzny o blond włosach i jasnej karnacji w zestawieniu z écru może wyglądać na szarą i zmęczoną.

Kulisy przymiarek

Obok koloru najważniejszymi elementami koszuli są odpowiednio dobrany fason i rozmiar. Wyróżniamy trzy podstawowe kroje: loose fit, regular fit oraz slim fit. Loose fit nie opina sylwetki, dlatego zwykle dobieramy ją do panów o większej masie. Ponieważ jednak ten model nie układa się zbyt korzystnie pod marynarką, na ślub warto wybrać coś bardziej dopasowanego. Regular fit to najpopularniejszy krój koszuli. Pasuje zarówno do szczupłych, jak i do tęższych panów, a przy tym dobrze układa się przy tym pod marynarką. Slim fit to koszula przeznaczona dla szczupłych mężczyzn. Charakteryzuje się dużym dopasowaniem dzięki taliowaniu w pasie.

Obraz
© Magazyn Wesele

Kiedy należy zmienić fason lub rozmiar koszuli? Jeśli guziki się rozchodzą, odsłaniając skórę, koszula marszczy się na plecach albo w pasie odstaje zbyt dużo materiału. Ten element garderoby nie może krępować ruchów, zwłaszcza że ślub i wesele wiążą się ze wzmożoną aktywnością i wymagają dużej swobody. Warto postawić na dobrej jakości materiał bawełniany z domieszką innych surowców, dzięki którym koszula będzie wygodna i zachowa odpowiedni wygląd.
Do garnituru możemy dobrać koszulę o różnych kołnierzach. Wyróżniamy trzy podstawowe: włoski, klasyczny oraz łamany. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny. Posiada szeroko rozstawione wyłogi i jest przeznaczony do noszenia krawatów (najlepiej z węzłem windsorskim – szerokim i trójkątnym). Kołnierz klasyczny daje dużą swobodę. Można go nosić do każdego rodzaju węzła, pasuje zarówno do zestawów dziennych, jak i wieczorowych. Ostatni, kołnierz łamany, jest najbardziej formalny. Zakłada się go na ważne uroczystości, dobierając do niego wyłącznie muszkę.

Kostium projektowany

Gdy zamiast popularnego garnituru decydujemy się na frak lub smoking, wybór koszuli staje się dużo łatwiejszy. Do fraku wymagana jest biała koszula ze sztywnym gorsem, mankietami i stojącym kołnierzykiem. Ta do smokingu powinna mieć półsztywny gors, podwójne mankiety i łamany kołnierzyk na stójce. Trzeba jednak przyznać, że w Polsce takie zestawy nie cieszą się zbytnią popularnością.

Obraz
© Magazyn Wesele

Aktorzy drugoplanowi

Dodatki ślubne to element stroju, który pozwala na największą swobodę. W przypadku krawatów wciąż modne są te o klasycznych kolorach, takich jak czerń czy granat. Zupełnie odwrotnie jest, gdy decydujemy się na muszkę: czarne są powoli wypierane przez białe, czerwone czy wzorzyste. Wyrazem największej kreatywności Pana Młodego są... spinki do mankietów. Mogą być złote lub srebrne, okrągłe, kwadratowe lub… jakiekolwiek! Najczęściej łącza się z motywem przewodnim wesela lub nawiązują do ulubionego hobby Pana Młodego.

Nieco inaczej jest z zegarkiem. Tutaj najlepszym wyborem będzie dyskretny, prosty model, z okrągłą tarczą i skórzanym paskiem, pasującym kolorystycznie do butów i paska do spodni.

Dobranie ubrania dla Pana Młodego, mimo że wydaje się prostsze niż w przypadku skomponowania stroju jego wybranki, wymaga starannego zaplanowania. Poszczególne elementy muszą nie tylko tworzyć spójną całość, ale również pasować do Panny Młodej, motywu wesela, no i oczywiście do samego Pana Młodego. Metodą prób i błędów – tak jak w przypadku szukania sukni ślubnej – na pewno znajdziemy strój, który spełni nasze oczekiwania.

CIEKAWOSTKA:
Zegarkowy savoir-vivre

  1. Wyróżniamy trzy podstawowe typy zegarków: garniturowe, codzienne i specjalistyczne.
  2. Im bardziej minimalistyczna tarcza, tym bardziej formalny zegarek.
  3. Zegarek na bransolecie można założyć tylko do garnituru sportowego i codziennych stylizacji (wyjątkiem jest James Bond, ale on może przecież wszystko).
  4. Zegarki mogą mieć trzy różne zapięcia: klamerkowe, motylkowe i bransoletowe, przy czym klamerkowe są najbardziej oficjalne, a bransoletowe – najmniej.
  5. Do fraku można dobrać tylko zegarek kieszonkowy typu sawonetka.

Magazyn WESELE/ Magdalena Fediów

Źródło artykułu:Magazyn Wesele
magazyn weseleweselepan młody
Komentarze (1)