Chcą być "winni grosika". Pytanie przy kasie ma drugie dno

Czy kasjer może odmówić wydania reszty?
Czy kasjer może odmówić wydania reszty?
Źródło zdjęć: © Forum

20.03.2024 14:53, aktual.: 21.03.2024 09:11

Mimo że płatności kartą i telefonem w ostatnich latach stały się bardzo popularne, to wciąż gotówka nie wychodzi z obiegu. W momencie, gdy przy kasie wyciągamy monety lub banknoty, kasjer często zadaje pytanie o resztę. Jak zareagować?

Chyba każdy z nas chociaż raz, robiąc zakupy, usłyszał pytanie "czy mogę być winna/y grosik?". Z reguły większość z nas przytakuje, ale co się stanie, gdy padnie inna odpowiedź? W końcu "grosz do grosza", a w skali roku uzbiera się niezła kwota. 

Czy kasjer może być dłużny grosza?

Zdarza się, że kiedy jesteśmy przy sklepowej kasie, może okazać się, że kasjer nie jest w stanie wydać nam pieniędzy. Jeśli nie będziemy w stanie zapłacić równo odliczonej kwoty, sprzedawca może odmówić nam sprzedaży towarów. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko, a sam kasjer musi mieć naprawdę dobre argumenty. W innym przypadku może grozić mu grzywna w wysokości nawet do 5 tys. zł. 

W sytuacji, gdy kasjer nie jest w stanie wydać nam reszty, a my płacimy gotówką, warto rozważyć płatność kartą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta podkreśla, że w teorii, sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, a więc konsument powinien mieć odliczoną kwotę. 

Kodeks cywilny stanowi, że sprzedawca ma obowiązek przekazać kupującemu prawo do własności towaru i wydać go, podczas gdy nabywca ma obowiązek odebrać towar i zapłacić ustaloną cenę. O wydawaniu reszty nie ma słowa.

Kasjerzy zazwyczaj postępują według zasady "klient nasz pan". Reszta z zapłaconej gotówki zwykle jest wydawana, a odmowa ze strony klienta rzadko prowadzi do anulowania zakupów, ponieważ mogłoby to potencjalnie narazić sklep na straty. Mimo że prawo określa pewne zasady, trudno sobie wyobrazić, że sklep, który odmawia wydania reszty, mógłby długo przetrwać na rynku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (42)
Zobacz także