W ten sposób kot wysyła sygnał dla opiekuna. Warto wiedzieć

Mruczenie i łaszenie się to kocie gesty wyrażające sympatię wobec właściciela. Co jednak oznacza delikatne podgryzanie naszych dłoni? Zwierzak w ten sposób chce przekazać nam ważną wiadomość.

Mruczenie kota oznacza poczucie bezpieczeństwa
Mruczenie kota oznacza poczucie bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Właściciele kotów doskonale to znają. Leżą sobie spokojnie ze swoim kocim przyjacielem, on grzecznie mruczy, wyrażając swoją wdzięczność za otrzymane pieszczoty. Jak jednak zinterpretować sytuację, kiedy zaatakuje zębami twoją rękę? To nieprzypadkowy gest.

Dlaczego kot gryzie?

Większości z nas gryzienie przez zwierzęta kojarzy się negatywnie. Tutaj jednak sprawa ma się zupełnie inaczej. Podgryzanie przez kota jest jednym z wyrazów kociej sympatii. Pupil w ten sposób chce nam pokazać, że jesteśmy dla niego ważni. Traktuje to jako przedłużenie pieszczot.

Koty nie są zwolennikami jednostajnego, długiego głaskania w jednym miejscu dłużej niż przez kilka minut. Po pewnym czasie chcą postawić na inny rodzaj zabawy.

Żeby lepiej zrozumieć prawdziwość tego stwierdzenia, warto przyjrzeć się zabawie malutkich kotów. Te często liżą się, przytulają, by za moment przejść do podgryzania, czy rzucania się na siebie. Co ciekawe, nawet mama kot najpierw liże futerka swoich milusińskich, aby później złapać je ząbkami.

To wyraz wielkiej kociej miłości. Czasem jednak gryzienie swojego właściciela lub właścicielki może być sygnałem mówiącym: "skończ zajmować się sobą, jestem obok, drap i baw się ze mną".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kot na wannie. To musiało się tak skończyć

Kiedy kot jest niezadowolony?

Kiedy jednak kocie ugryzienia są wyrazem agresji? Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu naszego zwierzęcego przyjaciela? Bardzo trudno jest znaleźć granicę między zabawą a faktyczną kocią agresją.

Pierwszym znakiem niezadowolenia kota są okoliczności, w jakich dochodzi do ugryzienia właściciela. Jeśli celowo denerwujemy naszego mruczka lub kot znajduje się w sytuacji zagrożenia, nie należy się dziwić, że zacznie się bronić przy użyciu zębów.

Drugą podpowiedzią jest kocia mowa ciała. Kiedy w trakcie ugryzienia zaobserwujemy u zwierzaka jeżenie się sierści, napięcie mięśni czy położone uszy, możemy być pewni, że przyczyną ugryzienia jest strach lub stres.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)