Blisko ludziWarto przekazać 1% podatku

Warto przekazać 1% podatku

W Polsce już pod ponad 10 lat każdy podatnik może przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy by przy wypełnianiu PIT`u w odpowiednim miejscu wpisać wybraną przez nas fundację. Zasada jest prosta: podatnicy, których obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1% należnego podatku. Tym samym, 1% naszego podatku trafi do wybranej organizacji, a nie do budżetu państwa.

Warto przekazać 1% podatku
Źródło zdjęć: © 123RF

27.04.2016 | aktual.: 27.04.2016 18:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SAM DECYDUJESZ

Przekazując jeden procent swojego podatku, sam decydujesz o tym, co stanie się z częścią podatków i jak zostaną wykorzystane. Nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat każdy jest w stanie wspomóc najbardziej potrzebujących. Fakt jest taki, że te pieniądze i tak nie zostały by w kieszeni podatników. Jeżeli przy wypełnianiu rozliczenia podatkowego nie podamy organizacji, której przekazujemy nasz 1%, rząd zadecyduje za nas jak wykorzystać nasze pieniądze.

KOMU MOŻESZ POMÓC?

Lista potrzebujących i organizacji, którym można przekazać 1% jest długa. Każdy swój procent może przeznaczyć m.in. na pomoc chorym dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym, zwierzętom, bezdomnym, na wyrównywanie szans edukacyjnych, na wspieranie ekologii czy też organizację imprez kulturalnych. Organizacje Porządku Publicznego, fundacje oraz stowarzyszenia pomagają zwierzętom, niosą pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą, podtrzymują tradycję narodową, pielęgnują polskość oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej nauki, które wspierają edukacji, oświaty i wychowania. W ten sposób każdy z nas może wesprzeć tych najbardziej potrzebujących, o których często nawet nie wiemy lub są daleko od nas i nie mamy jak im pomóc.

GWIAZDY ANGAŻUJĄ SIĘ W POMOC

Jak co roku gwiazdy telewizyjne, piosenkarze i aktorzy angażują się i zachęcają do przekazania 1% na rzecz organizacji porządku publicznego w tym roku robią to m.in. Borys Szyc oraz Sonia Bohosewicz. Dwója aktorów w najnowszej kampanii zachęcają do przekazania swojego 1% na rzecz namawiają do przekazywania 1% podatku na dokończenie budowy domu dziecka w Radymnie na terenie powiatu jarosławskiego. Budowę nowego domu dziecka w Radymnie prowadzą wspólnie powiat jarosławski i Nasza Fundacja z Warszawy. Dotychczasowy dom dziecka nadzorowany przez powiat znajduje się w Jarosławiu, przy ruchliwej ulicy Poniatowskiego i nie spełnia wymogów stawianych obecnie takim placówkom. Z jednej łazienki w tym domu korzysta od 5 do 8 wychowanków, a przy budynku nie ma boiska i placu zabaw, ani nawet skweru, który służyłby do odpoczynku. Nowy dom dziecka powstaje w Radymnie. Budynek jest już zadaszony, ma okna, wewnętrzne tynki i instalacje. Marzeniem dzieci i opiekunów jest, by spędzić w nim najbliższe Boże Narodzenie.

JAK PRZEKAZAĆ 1%?

Procedura przekazania 1% podatku jest bardzo prosta – nie trzeba samodzielnie dokonywać wpłaty na rachunek wybranej OPP. W składanym zeznaniu rocznym wystarczy wskazać organizację, którą chce się wesprzeć, a fundacji 1% podatku przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.

Co ważne w zeznaniu podatkowym nie musimy wpisywać nazwy organizacji, której chcemy oddać swój 1%. Należy tylko wpisać w konkretnej rubryce numer KRS oraz kwotę, jaką przekazujemy danej fundacji. Wypełniając PIT-37 będzie to pole numer 124 i 125. Jeśli chcemy przekazać nasz 1% na konkretnego podopiecznego, należy wypełnić także pola 126-128.

Każda Organizacja Pożytku Publicznego jest zobowiązana do składania sprawozdania ze swojej działalności, dlatego przed wpisaniem numeru KRS warto sprawdzić czy wybrana przez nas fundacja dopełniła formalności w tym względzie. Wykaz fundacji, na które można przekazać 1% podatku możemy znaleźć np. na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wpisując w wyszukiwarce internetowej frazy typu „pit” czy „OPP” możemy podejrzeć kilka przykładowych instytucji.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
podatkifundacjadziałalność charytatywna
Komentarze (0)