Grasują w całej Polsce. Wychodzą na żer wcześnie rano

Karczownik to niewielki gryzoń, który grasuje przez cały rok. Nie przeszkadzają mu niskie temperatury i zalegający śnieg, a korzenie drzew i krzewów są jego ulubionym przysmakiem. Jak rozpoznać kopce karczownika i jak pozbyć się intruza z ogrodu?

Kopce karczownika często mylone są z kopcami kreta
Kopce karczownika często mylone są z kopcami kreta
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mike Lane
oprac. KM

11.02.2024 | aktual.: 11.02.2024 16:41

Karczownik to niewielki gryzoń, który prowadzi głównie podziemny tryb życia. Jest ssakiem należącym do rodziny chomikowatych, a jego ciało może osiągać od 12 do 25 cm długości. Ogon wydłuża go o dodatkowe 5-15 cm. Gryzonie te charakteryzują się ciemnobrunatną sierścią na grzbiecie oraz szarym brzuchem. 

Karczowniki nie zapadają w sen zimowy, co powoduje, że przez cały rok są zmorą ogrodników. Grasują zarówno w dzień, jak i w nocy, lecz najwięcej szkód potrafią wyrządzić wcześnie rano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kopce karczowników mylone są z tymi stworzonymi przez krety

Karczowniki kopią podziemne korytarze, które zwieńczone są kopcem. To sprawia, że ogrodnicy często mylnie obawiają się, że na ich terenie grasuje kret. Kopce karczowników są jednak znacznie mniejsze i bardziej płaskie niż te stworzone przez krety. Nie ma w nich również korzeni czy innych części roślin, gdyż znajdują się one w jadłospisie burego gryzonia.

Stworzone przez karczowniki kopce to jednak nie największe szkody, które mogą irytować. Gryzonie żywią się korzeniami, cebulkami i bulwami roślin uprawnych, a do tego niszczą korzenie krzewów owocowych, drzew i kwiatów. Chętnie zjadają też warzywa, zwłaszcza marchew, seler oraz topinambur. 

Jak odstraszyć karczownika?

Jeśli w twoim ogrodzie pojawił się karczownik, z pewnością szukasz sprawdzonego sposobu, jak się go pozbyć. Musisz jednak wiedzieć, że ten niewielki gryzoń znajduje się pod ochroną dlatego, zanim podejmiesz drastyczne kroki, pamiętaj, że zwierzę należy odstraszyć w sposób humanitarny.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na odstraszanie karczowników jest stworzenie domowych "instrumentów", które przegonią gryzonie z terenu ogrodu. Te małe ssaki boją się nieznanych dźwięków i wibracji, dlatego możesz wbić w ziemię metalowy palik, a na nim umieścić puszkę po napoju lub plastikową butelkę. Podmuchy wiatru sprawią, że hałas odstraszy gryzonia.

Karczowniki są również podatne na działanie pewnych zapachów. Aromat czosnku, wilczomlecza, lilaka czy korony cesarskiej sprawią, że szybko uciekną z twojej działki. Możesz zasadzić rośliny w swoim ogrodzie lub użyć olejków eterycznych stworzonych na ich bazie. Następnie namocz nimi gazik lub watę i umieść w podziemnych korytarzach zrobionych przez gryzonia. Jest to skuteczna i naturalna metoda, aby przegonić karczownika.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)