FitnessWczesny objaw alzheimera. Zwróć uwagę podczas kąpieli

Wczesny objaw alzheimera. Zwróć uwagę podczas kąpieli

Nowe badania wskazały, że istnieje sposób na wczesne wykrycie choroby Alzheimera. Wczesny sygnał ostrzegawczy można zauważyć w trakcie kąpieli. Może pomóc lekarzom szybciej diagnozować chorobę.

Jeden sygnał pozwala wcześniej wykryć chorobę Alzheimera
Jeden sygnał pozwala wcześniej wykryć chorobę Alzheimera
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Według danych Institute for Health Metrics and Evaluation w 2019 roku na chorobę Alzheimera oraz podobne schorzenia cierpiało w Polsce 585 tys. osób. Demencja nasila się z wiekiem i może rozwijać się nawet przez kilka lat. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie znaki ostrzegawcze, które mogą sugerować poważne problemy z pamięcią. 

Trudność z przypomnieniem sobie wydarzeń z ostatnich dni, częste gubienie przedmiotów oraz wątku w trakcie rozmowy, to tylko niektóre niepokojące objawy. Okazuje się, że jeden z sygnałów zwiastujących demencję można dostrzec podczas kąpieli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biorąc prysznic, zwróć uwagę na jedną rzecz

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago pozwoliło wskazać objaw, który może przyspieszyć diagnozę. Mimo że obecnie nie ma lekarstwa zapobiegającego chorobie Alzheimera, to wczesne wykrycie może pomóc spowolnić jej rozwój.

Naukowcy odkryli, że problemy z węchem może stanowić sygnał ostrzegawczy. Objaw ten może pomóc wykryć chorobę Alzheimera w jej najwcześniejszym stadium. Jest on często najbardziej zauważalny podczas kąpieli lub prysznica.

Jeżeli dana osoba nie wyczuwa zapachu szamponu, żelu lub oleju do kąpieli, może to sugerować pierwsze objawy demencji. Brak powonienia odnosi się do zdolności danej osoby do rozpoznawania zapachów zapisanych w pamięci. Naukowcy zbadali zmysł węchu u 515 seniorów, mając nadzieję na opracowanie badań przesiewowych węchu, podobnych do testów wzroku i słuchu.

Naukowcy doszli do ważnych wniosków

Naukowcom udało się ustalić, że objętość i kształt istoty szarej w obszarach mózgu związanych z węchem i pamięcią, jest mniejsza u osób, które skarżą się na problemy pogarszającego się węchu.

"To badanie jest kolejną wskazówką obrazującą, jak szybko utrata węchu wskazówki na temat tego, jak szybki spadek węchu jest naprawdę dobrym wskaźnikiem tego, co ostatecznie nastąpi w określonych obszarach mózgu" - powiedział profesor Jayant m. Pinto z Uniwersytetu w Chicago.

Oczywiście problemy z węchem mogą być również objawem innych chorób, jak chociażby COVID-19, dlatego warto je w pierwszej kolejności wykluczyć. Jeśli zauważasz u siebie lub którejś z bliskich osób potencjalne objawy demencji, nie bagatelizuj sytuacji. Warto skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
demencjaalzheimerproblemy z pamięcią

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (52)