Wetknij w szczeliny okien. Różnicę poczujesz od razu

Wetknij w szczeliny okien. Różnicę poczujesz od razu

Jak szybko uszczelnić okno na zimę?
Jak szybko uszczelnić okno na zimę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
02.10.2023 12:29, aktualizacja: 17.01.2024 19:13

Powoli nadciągają jesienne chłody, więc warto przygotować dom na ich powitanie. Ogrzewanie jest drogie, dlatego zależy nam na maksymalnym zatrzymaniu ciepła w domu. Jak to zrobić? Podajemy prosty i tani sposób na uszczelnienie okien.

Gdy zbliża się jesień, zaczynamy martwić się wysokimi rachunkami. Koszty ogrzewania nieustannie rosną, więc zależy nam, aby zatrzymać drogie ciepło w czterech ścianach. Niestety, nie zawsze jest to łatwe. Szczególnie newralgicznym punktem są okna, przez które ucieka nawet 25 proc. ciepła. Jak możemy temu zapobiec? Oczywiście trzeba je jak najlepiej uszczelnić. Oto jeden ze skutecznych sposobów, dzięki któremu na pewno odczujemy różnicę. Jest prosty i nie generuje kolejnych kosztów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieszczelne okna to problem. Jak sobie z nim poradzić?

Uszczelnienie okien przed zimą jest bardzo ważne. Jeśli tego nie zrobimy, nie tylko sami skazujemy się na siedzenie w zimnym mieszkaniu, ale dodatkowo znacznie więcej zapłacimy. Przecież gdy ciepło ucieka, musimy wygenerować go znacznie więcej, a to kosztuje. Aby przekonać się, czy nasze okna są szczelne czy nie, nie potrzebujemy specjalnych testów. Wystarczy położyć rękę na parapecie, aby poczuć, czy od nich "ciągnie". Można też postawić przy oknie świeczkę. Jeśli płomień drga, to jasne, że mamy do czynienia z brakiem szczelności. A im silniej drga, tym większych strat ciepła możemy się spodziewać. W takim wypadku trzeba działać szybko.

Jak uszczelnić okna domowym sposobem? Nie potrzeba fachowca

W przypadku nieszczelnych okien źródłem problemu najczęściej są uszczelki, które szybko się wyrabiają i zużywają. Uszkodzenia najczęściej są widoczne gołym okiem, wystarczy się dobrze przyjrzeć: pęknięcia, przetarcia, ubytki w uszczelkach. Wszystkie te drobne uszkodzenia prowadzą do nieszczelności okien.

Na szczęście można temu zapobiegać i nie trzeba od razu wzywać fachowca czy wymieniać okien. Domowe sposoby są równie skuteczne, a potrzebne do uszczelnienia okien produkty najczęściej już mamy w domu. Tym razem w przepisie na sukces znajduje się tylko jeden składnik, który znajduje się w każdej kuchni. Do uszczelnienia okna wystarczy… gąbka do naczyń.

Patent z gąbką zapewni przyjemne ciepło w domu

Do uszczelnienia okien możemy użyć gąbki do naczyń. To tani i prosty sposób, za pomocą którego każdy z nas zapewni sobie ciepło w domu. Nie trzeba być geniuszem ani złotą rączką, wystarczy pociąć gąbkę do naczyń na mniejsze kawałki i powtykać je w szczeliny, a następnie przymocować za pomocą taśmy.

Najlepiej użyć nowej gąbki, której nie używaliśmy jeszcze do mycia naczyń, dzięki temu na pewno wytrzyma dłużej. Jeśli budżet domowy na to pozwala, możemy sięgnąć po bardziej profesjonalne środki: silikon szklarski lub uszczelniacz polimerowy. W ostateczności zawsze warto wymienić uszczelki. Wszystkie niezbędne produkty znajdziemy w sklepie budowlanym.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta