Widzisz na ręce dziecka taką wstążkę? "Znaczą się"
Kinga Szostko z fundacji prospoleczna.org wzięła na tapet system, jakim "znaczą się" młodzi ludzie. - Warto, aby dorośli (...) mieli choćby podstawową wiedzę w temacie, a nie znajdą jej w książkach, tylko w działaniach praktycznych i obserwacji młodych ludzi - zaznaczyła działaczka.
Jak informuje na swoim instagramowym profilu ekspertka, dzieci i młodzież mają nosić wstążki i pokazywać je w mediach społecznościowych. Kolory wstążek są różne - czerwony, niebieski, zielony, żółty, czarny... Każdy ma własne znaczenie.
"Mała ściąga dotycząca różnorakich zaburzeń, z jakimi aktualnie mierzy się młodzież. To posty publiczne, które generują kilka milionów wyświetleń i jasno komunikują, z czym dana jednostka sobie nie radzi, bądź ma problem" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień z Mistrzem. Pia Skrzyszowska: To jest najważniejsze w sporcie
Wstążki u dzieci. Kolor ma znaczenie
Jaka jest symbolika kolorów wstążek, które można zauważyć u dzieci?
"Anoreksja - czerwony, depresja - niebieski, głodówki - zielony, skłonności samobójcze - zółty, otyłość - turkusowy, bulimia - fioletowy, autoagresja/cięcie - czarny/pomarańczowy, EDNOS (zaburzenia odżywiania inaczej nieokreślone - przyp. red.) - różowy, schizofrenia - złoty, fobia społeczna/zaburzenia lękowe - morski" - podaje Kinga Szostko.
Jak podkreśla, choć sprawa nie jest nowa, warto, "aby dorośli, którzy nie mają pojęcia, jak 'znaczą się' młodzi ludzie (...) mieli choćby podstawową wiedzę w temacie"
Wspomniała też o pewnej terapeutce, która "stwierdziła, że TikTok nie może szkodzić dzieciom, bo to 'przemiła i rozrywkowa' aplikacja". To stało się punktem wyjścia do zwrócenia uwagi na to, że młodzi ludzie, poprzez media społecznościowe, mogą komunikować więcej, niż pozornie może się wydawać.
"Ja zastanawiam się jakim cudem ktoś tak ograniczony wiedzą może w ogóle prowadzić terapię dzieci uzależnionych od smartfonów (nie znając podstawowych mechanizmów aplikacji, a wręcz ją romantyzując)?!" - skwitowała działaczka.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.