Widzisz pieniądze leżące na ziemi? Możesz paść ofiarą oszustów

Jeżeli zauważasz monety lub banknoty na ziemi, najczęściej po prostu po nie sięgasz. Okazuje się jednak, że tym sposobem możesz paść ofiarą oszustów, którzy czyhają na zawartość twojego portfela. W jaki sposób? Wyjaśniamy.

Widzisz pieniądze leżące na ziemi? Lepiej ich nie podnoś
Widzisz pieniądze leżące na ziemi? Lepiej ich nie podnoś
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.02.2024 | aktual.: 19.02.2024 19:10

Na "babcię", na "wnuczka", a teraz - na "przewałkę". Oszuści upodobali sobie kolejną metodę, dzięki której mogą zdobyć pieniądze. Jeżeli widzisz więc na ziemi monety lub banknoty, najlepiej nie zwracaj na nie uwagi. Inaczej możesz paść ofiarą oszustów, którzy nie tylko specjalnie je tam podrzucili, ale już zaplanowali obrabowanie ciebie.

Nie zwracaj uwagi na pieniądze leżące na ziemi

Metoda na "przewałkę" po raz pierwszy została wykorzystana w listopadzie 2022 roku. To właśnie wtedy w Biłgoraju na ul. Kościuszki dwóch mężczyzn ukradło 67-letniej kobiecie prawie trzy tys. zł, wykorzystując wspomnianą metodę oszustwa. W jaki sposób? Wystarczyło, że kobieta zwróciła uwagę na leżące na chodniku pieniądze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się jednak okazuje, nie trzeba nawet podnosić pieniędzy, a zwyczajnie na nie spojrzeć. Już wtedy oszust wie, że jesteśmy nimi zainteresowani, a tym sposobem -zaczyna swoje działania. Kierując się "sprawdzonym" sposobem, obrabuje i ciebie.

Metoda na "przewałkę"

Wszystko zaczyna się od spojrzenia lub podniesienia pieniędzy. Oszust, który najczęściej obserwuje osoby korzystające i pobierające pieniądze z bankomatu, podrzuca je tam specjalnie. Kiedy widzi, że cię zainteresują, podchodzi i pyta, czy pieniądze należą do ciebie lub tłumaczy, że też je zauważył. W trakcie rozmowy podchodzi natomiast kolejna osoba, która udaje prawdziwego właściciela pieniędzy i twierdzi, że było ich więcej. Wtedy zaczyna się przepychanka słowna, w wyniku której, najczęściej starsza osoba, chce udowodnić, że nie ukradła pieniędzy, a zwróciła na nie uwagę lub je podniosła.

Wówczas dochodzi do sytuacji, w której ofiara zostaje oskarżona o kradzież i pokazuje zawartość swojego portfela. Choć chce udowodnić niewinność, oszuści doskonale wiedzą, jak pod presją psychiczną sprawić, żeby dała im więcej własnych pieniędzy. Bojąc się konsekwencji, ofiara najczęściej to robi. W ten sposób zostaje obrabowana.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
oszustpieniądzemetoda
Zobacz także
Komentarze (123)