Trwa ładowanie...
dzieciństwo
02-07-2013 17:33

Wiek dziecka w momencie rozwodu wpływa na późniejsze relacje

Rozwód ma największy wpływ na relacje z rodzicami, jeżeli dochodzi do niego przed ukończeniem przez dziecko piątego roku życia - wynika z badań opublikowanych przez "Personality and Social Psychology Bulletin".

Wiek dziecka w momencie rozwodu wpływa na późniejsze relacjeŹródło: Thinkstockphotos
d2rcifa
d2rcifa

Rozwód ma największy wpływ na relacje z rodzicami, jeżeli dochodzi do niego przed ukończeniem przez dziecko piątego roku życia - wynika z badań opublikowanych przez "Personality and Social Psychology Bulletin". Zespół psychologów z Uniwersytetu Illinois (USA) przeanalizował informacje zebrane od 7735 dorosłych osób, z których ponad jedna trzecia przeżyła w dzieciństwie rozwód rodziców (średnia wieku w momencie rozwodu wynosiła 9 lat).

Z wypełnionych przez uczestników ankiet (na stronie internetowej yourpersonality.net) wynika, że grupa ta miała mniejsze poczucie bezpieczeństwa w relacjach z rodzicami, przy czym w największym stopniu było to wyraźne wśród osób, które w momencie rozwodu rodziców nie miały jeszcze ukończonych pięciu lat.

Choć zaobserwowano w tej grupie także tendencję do odczuwania większego niepokoju w relacjach z partnerem, zależność ta była raczej słaba.

d2rcifa

"Osoby czujące się bezpiecznie w relacji z rodzicem mają do niego większe zaufanie i są przekonane, że rodzic będzie wspierał je w trudnych momentach. Badając zmienne związane z rozwodem, możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób doświadczenia z wczesnego dzieciństwa kształtują jakość bliskich relacji w późniejszym życiu" - mówi autor analizy Chris Fraley.

(PAP/ma)

d2rcifa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rcifa