GotowaniePrzepisyWigilijny poradnik kulinarny

Wigilijny poradnik kulinarny

Dwa tygodnie przed Gwiazdką przyrządź farsz do pierogów i uszek, zamroź. Co jeszcze warto zrobić wcześniej?

Wigilijny poradnik kulinarny

*Do Gwiazdki zostało kilkanaście dni. Pracochłonne potrawy warto przyrządzić wcześniej. Na ostatnią chwilę zostaw to, co konieczne. *
*2 tygodnie przed Wigilią Pierogi i uszka *Przyrządź farsz z kiszonej kapusty i suszonych grzybów, zamroź. W Wigilię zagnieć ciasto, nadziej pierogi rozmrożonym farszem, zlep i ugotuj.

Przygotuj farsz i ciasto, zrób pierogi, ugotuj je, ostudź i zamroź. Przed podaniem wrzuć na osolony wrzątek. Możesz też zamrozić pierogi nie ugotowane. I jedne, i drugie ułóż w odstępach na tacce, zamroź, potem włóż do plastikowych torebek. Przed kolacją wrzuć je na wrzątek, ugotowane wyjmij 5 minut po wypłynięciu na wierzch, surowe po 10-15 minutach. Po dokładnym osączeniu możesz je podsmażyć na oleju.

*Piernik *Korzenny piernik zawinięty w aluminiową folię lub celofan (ale nie w przezroczystą cienką folię) może "dojrzewać" nawet 2-3 tygodnie i będzie coraz smaczniejszy. Nie zapomnij dodać do niego dużo bakalii.

*Śledzie *Kup gotowe filety matiasy. Przyrządź je w oleju lub zalej marynatą z octu i przypraw, włóż do niedużych słoiczków, szczelnie zamknij. Wstaw na dół lodówki lub w inne chłodne miejsce. Przed podaniem śledzie pokrój na kawałki lub zwiń w roladki, ułóż na półmisku. Ozdób je warzywami, na przykład czerwoną, żółtą i zieloną papryką świeżą lub marynowaną, gałązkami natki pietruszki lub koperku.

*Kruche ciasteczka *Nie tylko wyśmienicie smakują, ale można je też powiesić na choince. Jeśli pieczenie zorganizujesz w weekend, możesz do ich wycinania zatrudnić dzieci, zrobią to bardzo chętnie. Upieczone ciasteczka wystudź, włóż do papierowej torebki, tekturowego lub blaszanego pudełka (np. po pralinkach) albo dużego słoika, zamknij i odstaw w suche miejsce. Po wyjęciu możesz je ozdobić polewą czekoladową, posypać kokosowymi wiórkami, udekorować drażetkami lub posklejać lukrem.

*Łazanki *Zagnieć ciasto jak na makaron, pokrój na kwadraciki, rozłóż na stolnicy, przykryj płócienną ściereczką. Kiedy wyschną, włóż do papierowej torby lub pojemnika, przechowuj w suchym miejscu. W Wigilię wrzuć do wrzątku i ugotuj.

*Tydzień przed Wigilią Ryby *Oczyść je, spraw, odfiletuj, opłucz, zamroź. Potem wystarczy lekko je rozmrozić, ugotować (do galarety) lub usmażyć. Możesz kupić już oczyszczone ryby, ale ich cena będzie co najmniej dwukrotnie wyższa.
* Czerwony barszczyk *Przygotuj dzień wcześniej, potem tylko podgrzejesz.

*Bigos *Najlepiej zacznij przyrządzać razem z pasztetem. Uduś więcej mięsa, połącz z kapustą, grzybami i przyprawami, pogotuj codziennie ok. 30 minut. Dodaj kawałki pieczonych mięs. Odstaw przykryty garnek w chłodne miejsce, np. na balkon, możesz porcjami zamrozić.

*Karp w galarecie *Przyrządź go z wcześniej przygotowanych filetów w dniu poprzedzającym wigilijną kolację, dobrze przykryj, odstaw w chłodne miejsce.

*Masa makowa *Ugotuj i zmiel mak, dodaj masło i miód oraz bakalie, razem usmaż, wlej kieliszek alkoholu. Włóż masę do słoika, zakręć. Odstaw w chłodne miejsce. Możesz użyć do strucli makowej, kutii, łazanek.

*Ryba smażona *Usmażoną rybę ułóż w żaroodpornym naczyniu, przykryj, wstaw do lodówki. Pół godziny przed podaniem zdejmij przykrywkę, wstaw do piekarnika o temp. 160°C. Będzie równie smaczna jak prosto z patelni.

*Tradycyjna sałatka *Włoszczyznę, na której gotowałaś barszcz, posiekaj, lekko skrop olejem, przykryj i odstaw. Kilka godzin przed podaniem dodaj posiekane jabłko, cebulę, wymieszaj z majonezem, posyp zieleniną.

*Kisiel z żurawin *Ugotuj go w przededniu Wigilii, pozostaw w przykrytym garnku w temperaturze pokojowej.

*W Wigilię *- Pięknie nakryj stół. Nie zapomnij położyć opłatka i sianka.
- Podgrzej potrawy, które tego wymagają.
- Ustaw na stole udekorowane półmiski z przygotowanymi daniami.
- W łatwo dostępnym miejscu zgromadź talerze i sztućce, by jak najrzadziej wstawać od stołu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)