Trwa ładowanie...

Wino poprawia czynności poznawcze

Umiarkowane picie, w szczególności wina, wiąże się z lepszą sprawnością poznawczą - informuje EurekAlert.
Share
Wino poprawia czynności poznawcze
Źródło: Jupiterimages
d9386ul

Umiarkowane picie, w szczególności wina, wiąże się z lepszą sprawnością poznawczą - informuje EurekAlert. Badanie, przeprowadzone przez Tromso Study wśród 5.033 osób w północnej Norwegii, donosi, że umiarkowane spożywanie wina jest związane z lepszymi wynikami na testach oceniających funkcje poznawcze.

Przez 7 lat obserwowano uczestników badania (średnia wieku 58 lat, osoby, które nie doświadczyły udaru mózgu) w zakresie czynności poznawczych. Pośród kobiet, które spożywały wino ponad 4 razy w ciągu dwóch tygodni, zaobserwowano niższe ryzyko osiągnięcia słabych wyników w testach. Z kolei do czynników obniżających sprawność poznawczą należały: słabe wykształcenie, palenie, starość, depresja, cukrzyca i nadciśnienie.

Pozytywny wpływ wina może również wiązać się z innymi czynnikami, takimi jak społeczno-ekonomiczny status, lepsza dieta i innymi czynnikami warunkującymi styl życia, dodają naukowcy.

d9386ul

Poprzednie badania również wykazały związek pomiędzy umiarkowanym spożywaniem alkoholu i redukcją zaburzeń poznawczych, a także obniżeniem ryzyka występowania demencji i choroby Alzheimera.

Wino może dawać takie efekty z powodu zawartości polifenoli, będących przeciwutleniaczami i innych mikroelementów, które mogą pomóc w obniżeniu ryzyka występowania zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem. Mechanizm ten sugerował, że alkohol chroni także przed miażdżycą tętnic, koagulacją i zmniejsza ryzyko zapalenia.

OMEGA 3 W LAMPCE WINA

d9386ul

Podziel się opinią

Share
d9386ul
d9386ul