Winorośl boga piorunów pomoże schudnąć?
Thunder God Vine czy Lei Gong Teng, to chińska roślina znana też pod nazwą winorośl boga piorunów. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest wykorzystywana do leczenia reumatyzmu, chorób płuc oraz zapalenia nerek. Jednak najnowsze badania naukowców wykazały, że ekstrakt z rośliny nie pozostaje również bez wpływu na wagę.
15.06.2015 | aktual.: 08.06.2018 14:39
Thunder God Vine czy Lei Gong Teng, to chińska roślina znana też pod nazwą winorośl boga piorunów. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest wykorzystywana do leczenia reumatyzmu, chorób płuc oraz zapalenia nerek. Jednak najnowsze badania naukowców wykazały, że ekstrakt z rośliny nie pozostaje również bez wpływu na wagę.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Cell". Eksperyment przeprowadzono na gryzoniach. Okazało się, że otyłe myszy, którym podawano dużą dawkę ekstraktu z rośliny winorośl boga piorunów, spożywały o 80 proc. mniej pokarmu niż gryzonie, które jej nie otrzymały. Po trzech tygodniach leczenia składnikiem rośliny myszy straciły 45 proc. masy ciała.
- Nie wiadomo jeszcze, czy ekstrakt będzie działał na ludzi w taki sam sposób, jak miało to miejsce w przypadku gryzoni – wyjaśnia dr Eric Newman, radiolog z Jacobi Medical Center w Nowym Jorku.
Co ciekawe, efekt redukcji wagi był większy niż po zastosowaniu chirurgii bariatrycznej, która zmniejsza objętość żołądka i prowadzi do utraty 35-40 proc. masy ciała. Ponadto naukowcy odkryli, że roślina zmniejsza poziom złego cholesterolu, poprawia pracę wątroby i metabolizm glukozy.
- Jeżeli wyniki zostaną potwierdzone w badaniach z udziałem grupy ludzi, to winorośl boga piorunów może być skutecznym sposobem leczenia otyłości, a także poprawy stanu zdrowia pacjentów z nadwagą, którzy cierpią na związane z nią powikłania, takie jak choroby serca, stłuszczenia wątroby czy cukrzycę typu II – wyjaśnia dr Umut Ozcan, endokrynolog z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego i Medycznego Uniwersytetu Harvarda, główny autor pracy opublikowanej w czasopiśmie "Cell".
O jakim składniku rośliny mowa? Obecny w winorośli boga piorunów związek chemiczny celastrol zwiększa poziom leptyny, która hamuje łaknienie. Gdy głód zostanie już zaspokojony, hormon wysyła sygnał do mózgu. Wcześniej badacze przypuszczali, że brak wrażliwości na takie sygnały może być przyczyną otyłości. Nie zostały jednak znalezione żadne leki, które mogłyby rozwiązać ten problem.
Naukowcy zgodnie przyznają, że potrzebne są jeszcze badania potwierdzające bezpieczne działanie związku celastrol na ludziach. Newman twierdzi, że taki suplement diety mógłby pomóc w skomplikowanym procesie odchudzania. Jednak dodaje, że zanim zostanie sprawdzony minie wiele lat. Cóż, pozostaje nam czekać na rezultaty badań. A w międzyczasie przypominamy, że kluczową rolę w utracie wagi i poprawieniu ogólnego stanu zdrowia odgrywa prawidłowy styl życia: zarówno aktywność fizyczna, jak i dobre nawyki żywieniowe.
Chińska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, aby nie stosować ekstraktu z tej rośliny na własną rękę, gdyż większe dawki związków w niej zawartych są trujące i mogą spowodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie.
Tekst na podst. livescience.com/ (ms/gabi)/WP Kobieta