Wirtualna Polska zaprasza na IV Kongres Kobiet
"Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność" to hasło IV Kongresu Kobiet, który 14 i 15 września odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. - Kongres to absolutnie unikalne zjawisko w skali świata.
"Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność" to hasło IV Kongresu Kobiet, który 14 i 15 września odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. - Kongres to absolutnie unikalne zjawisko w skali świata. Idea integracji kobiet stała się tak głośna, że w tym roku przyjadą goście z Ukrainy, Gruzji, Kazachstanu, Bośni i Hercegowiny, a nawet z Arabii Saudyjskiej i Kataru. Szykuje się fantastyczne wydarzenie, już nie mogę się doczekać! - zachwala Henryka Bochniarz, przewodnicząca rady programowej Kongresu Kobiet, szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
W ramach Kongresu odbędzie się pięć sesji plenarnych, 21 paneli równoległych, trzy okrągłe stoły, a w Parku Kobiet zaprezentuje się ponad 100 wystawców, ekspozycjom będą towarzyszyły warsztaty, prelekcje i spotkania z interesującymi ludźmi. W tym roku Kongres w dużej mierze będzie poświęcony przedsiębiorczości kobiet ze wsi i małych miast. - Spełniamy w ten sposób prośbę kobiet, które przyjeżdżały na poprzednie Kongresy, były bardzo aktywne, ale uważały, że za mało mówimy o ich sprawach - tłumaczy Bochniarz.
Inne ważne tematy, jakie zostaną podjęte to: aktywność zawodowa osób 45+, sytuacja na rynku pracy kobiet zatrudnionych w kulturze i nauce, projekty reformy edukacji, dostępność żłobków w regonach, zdrowie kobiet.
W poprzedniej edycji uczestniczyło 5 tys. osób. Teraz zarejestrowało się już 5 tys., a spodziewanych jest 10 tys. uczestników. Kongres uświetnią swoim udziałem, m.in. pierwsza dama Gruzji Sandra Elisabeth Roelofs, Brigitte Gresy - szefowa francuskiego Generalnego Inspektoratu ds. Społecznych oraz Linda Papadopoulos, brytyjska psycholożka.
Dla uczestników wystąpi Kayah, zespół Jarzębinki oraz Chór Kobiet, zagra też 72-letnia DJ-ka Wika. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany kącik czytelniczy z książkami autorek-kobiet, dla kobiet i o kobietach. W ramach akcji wspierania czytelnictwa organizatorzy zachęcają też uczestniczki, żeby zabrały swoje ulubione książki, z którymi zostaną sfotografowane.
Kongres Kobiet przyzna nagrodę specjalną Kongresu Kobiet. Dotychczasowe laureatki to Henryka Krzywonos-Strycharska uhonorowana tytułem "Polki dwudziestolecia" (2009 r.) , prof. Maria Janion (2010 r.) oraz Olga Krzyżanowska (2011 r.). W tym roku po raz pierwszy przyznane zostanie też wyróżnienie dla prezesa-mężczyzny, który w swojej firmie lub instytucji najlepiej prowadzi politykę różnorodności, jeżeli chodzi o płeć, wiek, wielokulturowość.
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 r., jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce społecznie i politycznie. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet, czyli zjazdu ponad 4. tys. kobiet z całego kraju, które dyskutowały o wkładzie kobiet w historię ostatniego 20-lecia w Polsce.
Wirtualna Polska jest partnerem wspierającym wydarzenie.