FitnessWłaściwości cynamonu – czy cynamon jest dobry na odchudzanie?

Właściwości cynamonu – czy cynamon jest dobry na odchudzanie?

Właściwości cynamonu – czy cynamon jest dobry na odchudzanie?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka
04.12.2018 16:03, aktualizacja: 03.02.2019 20:34

Cynamon to powszechnie stosowana przyprawa, która znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Jednak możemy go dodawać również do kosmetyków pielęgnacyjnych. Co warto wiedzieć o cynamonie? Czy wspomaga odchudzanie? Przedstawiamy podstawowe właściwości cynamonu.

Cynamon – charakterystyka

Cynamon jest przyprawą znaną od starożytności. Początkowo był wykorzystywany w mumifikacji, jednak szybko dostrzeżono jego zalety stosowania w kuchni. Obecnie największym importerem cynamonu są Chiny.

Cynamon w sklepach jest dostępny pod dwoma postaciami – w formie sproszkowanej lub jako zwinięty rulonik. Najpopularniejszy jest cynamon cejloński, jednak dużym zainteresowaniem cieszy się również cynamon kasja. Zawiera dużą ilość kumaryny, dlatego jest niewskazany w przypadku kobiet w ciąży.

Cechą charakterystyczną cynamonu jest słodki zapach i smak, który kojarzy się głównie ze słodkimi świątecznymi wypiekami. Nadaje im charakterystyczny brązowy kolor.

Przyprawa jest znana również z właściwości leczniczych. Cynamon jest składnikiem kosmetyków. Można go dodać do kąpieli lub wykorzystać do kuracji antycellulitowej.

Jeśli chcemy się pozbyć moli, również możemy wykorzystać cynamon.

Cynamon – właściwości

Choć cynamon znalazł głównie zastosowanie w kuchni, to często jest wykorzystywany w lecznictwie. W składzie cynamonu znajdziemy przede wszystkim aldehyd cynamonowy wykazujący właściwości antynowotworowe.

To również niezastąpione źródło takich składników jak błonnik, żelazo, wapń oraz fosfor. Często wykorzystuje się cynamon do walki z wirusami, bakteriami i grzybami, ponieważ działa antyseptycznie.

Ponadto poprawia trawienie – olejek z cynamonu ma wpływ na wzmożony apetyt. Może być dodawany do potraw osób, które mają cukrzycę typu 2, ponieważ normalizuje poziom glukozy we krwi.

Często cynamon stosowany jest w leczeniu przeziębienia. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się kąpiele cynamonowe – przyprawa działa rozgrzewająco.

Cynamon na odchudzanie

Cynamon może mieć również wpływ na zgrabną sylwetkę, ponieważ przyspiesza metabolizm oraz poprawia trawienie. Zdecydowanie zmniejsza apetyt na słodkie produkty zawierające cukry proste. Ponadto sprawia, że czujemy się syci przez dłuższy czas. Aby osiągnąć taki efekt, należy dodawać łyżeczkę cynamonu dziennie do spożywanych potraw.

Poza tym cynamon wykazuje właściwości ujędrniające. Warto go połączyć z kawą, by zrobić słodki peeling, który pomoże się pozbyć cellulitu, a także przebarwień.

Cynamon na trądzik

Silne działanie antyseptyczne cynamonu sprawia, że przyprawa jest wykorzystywana do leczenia trądziku. Olejkiem cynamonowym możemy smarować wypryski oraz plamy trądzikowe.

Dobrym sposobem do walki z grudkami może okazać się maseczka cynamonowa. Wystarczy łyżeczka cynamonu wymieszana z dwoma łyżkami miodu. Powstałą papkę nakładamy na twarz na 15-20 minut.

Warto jednak pamiętać, że cynamon może uczulać, dlatego, zanim przystąpimy do nakładania maseczki, zróbmy próbę uczuleniową na ramieniu.