Trwa ładowanie...

Właściwości witamin A+E. Suplement na skórę, włosy i paznokcie

Suplementy diety zawierające witaminy A i E zaleca się osobom, które chcą wzmocnić włosy i paznokcie oraz zadbać o kondycję skóry. Jakie są właściwości tych witamin i dlaczego warto je stosować w pakiecie A+E?

Właściwości witamin A+E. Suplement na skórę, włosy i paznokcieŹródło: 123RF
d4gt6s5
d4gt6s5

Właściwości witaminy A

Witamina A znana jest również jako retinol, beta-karoten, akseroftol czy prowitamina A. Związek ten ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim na funkcjonowanie narządu wzroku. Witamina A chroni przed kurzą ślepotą, która objawia się słabym widzeniem po zmroku.

Witamina A bierze udział w metabolizmie białek i hormonów steroidowych. Wspiera układ odpornościowy i uczestniczy w syntezie kolagenu. Chroni wewnętrzne błonki przed uszkodzeniami i zapewnia prawidłowy rozwój kości.

Niedobór witaminy A

Niedobory witaminy bardzo szybko można zauważyć obserwując swoje ciało. Bowiem braki tej witaminy powoduje łamliwość i suchość paznokci i włosów. Skóra staje się sucha i rogowacieje, a na ciele pojawia się wysypka. Ponadto pojawiają się zaburzenia widzenia i uczucie chronicznego zmęczenia.

Nadmiar witaminy A

Witaminę A można przedawkować, a jej nadmiar w organizmie niesie poważne konsekwencje dla zdrowia. Nadmiar witaminy A powoduje wypadanie włosów oraz suchość i świąd skóry. Skóra może przybrać żółtawy kolor, a dziąsła zaczną krwawić. Złogi witaminy A mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby i śledziony.

d4gt6s5

Właściwości witaminy E

Witamina E nazywana jest witaminą młodości i płodności. Charakteryzują ją silne właściwości antyoksydacyjne, które pomagają usuwać toksyny z organizmu. Witamina E wpływa na prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Zapobiega tworzeniom się skrzepów w naczyniach krwionośnych, co chroni przed miażdżycą.

Wykazuje działanie antynowotworowe, antystresowe oraz regulujące poziom glukozy we krwi. Witamina E wzmaga płodność u mężczyzn, a także warunkuje prawidłowy przebieg ciąży.

Niedobór witaminy E

Niedobór witaminy jest bardzo rzadko, jeśli jednak dojdzie do hipowitaminozy to objawia się ona wypadaniem włosów, anemią, zmęczeniem, podatnością na infekcje oraz uszkodzeniem systemu nerwowego. Niedobór witaminy E powoduje problemy z zębami i zwiększa łamliwość kości. Z kolei długotrwały niedobór tej witaminy prowadzi do bezpłodności, a u kobiet w ciąży do poronienia.

Nadmiar witaminy E

Witaminę E można przedawkować, jeśli przyjmuje się ją w suplementach. Trudno o przedawkowanie, kiedy dostarcza się jej organizmowi wraz z pożywieniem. Efektem przedawkowania witaminy E są bóle głowy, zmęczenie, senność, podwójne widzenie i zaburzenia jelitowe.

d4gt6s5

Witaminy A+E - co wynika z tego połączenia?

Nie bez powodu w sprzedaży pojawiły się suplementy zawierające duet witamin A i E. Witamina E jest łączona z witaminą A, ponieważ zapobiega jej utlenianiu. Ponadto obie te witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy A i E stosowane razem zwiększają działanie ochronne przed wolnymi rodnikami.

Podczas suplementacji tego preparatu, należy pamiętać, że nie wchłonie się prawidłowo, jeśli w diecie spożywa się produkty surowe i beztłuszczowe.

d4gt6s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gt6s5