Własny biznes a wychowywanie dziecka. Jak produkty finansowe dla firm pomagają w biznesie?
Pogodzenie macierzyństwa z karierą zawodową nigdy nie jest łatwe. Przed szczególnie dużym wyzwaniem stoją kobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Choć mogą one korzystać z różnych form pomocy, to jednak najważniejsza w ich sytuacji wydaje się stabilizacja finansowa. Jednym z miejsc, gdzie warto szukać wsparcia w tym temacie, jest bank.
30.01.2024 12:20
Młode mamy często decydują się nie wracać na etat do poprzedniej pracy, lecz zostać w domu z dzieckiem. Zazwyczaj otwierają się na nowe możliwości zawodowe, a jedną z nich bez wątpienia jest założenie własnej działalności gospodarczej. To rozwiązanie dające wiele możliwości – przede wszystkim elastyczny grafik i swobodę planowania działań. Niestety, nie jest pozbawione wyzwań. Oprócz konieczności pogodzenia macierzyństwa z pracą, dochodzi jeszcze kwestia finansów. A te nie zawsze zgadzają się z oczekiwaniami.
Co zrobić, aby nowa firma miała szansę na rozwój? Skąd wziąć na to środki? Jak zapewnić sobie płynność finansową tak istotną przy posiadaniu rodziny? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Na początek – znajdź bank i załóż rachunek biznesowy dla firmy
Z chwilą założenia działalności gospodarczej pojawia się dodatkowy budżet, którym trzeba zarządzać - firmowy. Oznacza to konieczność jeszcze lepszej niż dotychczas organizacji, a nic nie pomoże Ci w niej tak bardzo, jak oddzielne rachunki bankowe. I choć zazwyczaj posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkowe, to szybko przekonasz się, że jest bardzo wygodne:
- pomaga w kontrolowaniu przychodów i wydatków z działalności gospodarczej oraz oddzielenie ich od majątku prywatnego,
- ułatwia prowadzenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kontrahentami,
- daje możliwość skorzystania z dodatkowych produktów bankowych – depozytowych lub kredytowych.
Dobra wiadomość jest taka, że na rynku znajdziesz oferty darmowych kont bankowych. Zazwyczaj wystarczy spełnić proste warunki, aby rachunek był bezpłatny (np. wysłać lub otrzymać przelew na określoną kwotę). Do tego możesz oczywiście wnioskować o kartę płatniczą, co da Ci większe możliwości w zakresie korzystania z konta i wykonywania z niego płatności bezgotówkowych.
Karta płatnicza do rachunku biznesowego – transakcje bezgotówkowe
Z pomocą karty płatniczej korzystanie z konta firmowego staje się wygodniejsze. Masz łatwiejszy dostęp do swoich środków, co przydaje się, gdy chcesz zapłacić za zakupy lub zamówienie towaru. To ważne, kiedy masz na utrzymaniu rodzinę i chcesz zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju.
Karta np. Visa Business Debit (akceptowana na całym świecie), wydawana przez bank Credit Agricole, może pomóc zarządzić finansami w przypadku niespodziewanych wydatków. Co więcej, banki oferują też wygodne płatności zbliżeniowe zegarkiem lub telefonem.
Gdy potrzebujesz wsparcia finansowego – produkty kredytowe dla firm
Bardzo często firmom potrzebne jest finansowe wsparcie, gdy chcą zacząć, a potem się rozwijać. W sytuacji, gdy masz rodzinę na utrzymaniu i odpowiadasz za jej dobrobyt, nie zawsze możesz pozwolić sobie na uszczuplanie zgromadzonego majątku czy odłożenie decyzji o oszczędzaniu, aby ratować firmę. W takich sytuacjach znacznie bezpieczniejsze i lepsze dla Ciebie mogą okazać się produkty kredytowe dla biznesu. Świetnie odpowiadają one na potrzeby przedsiębiorców, którzy borykają się z:
- brakiem środków na inwestycje – rozwiązaniem może być kredyt inwestycyjny,
- opóźnieniami w opłacaniu faktur przez kontrahentów, co powoduje zatory płatnicze – pomocny będzie faktoring,
- okresowymi brakami płynności finansowej – przyda się kredyt w rachunku bieżącym.
Warto też sprawdzić inne produkty kredytowe dla firm, jakie oferuje Twój bank. Popularne są np. zielone kredyty dla tych, którzy chcą inwestować w OZE oraz kredyty pod wpływy z terminali płatniczych.
Kiedy chcesz oszczędzać – na potrzeby rodziny lub firmy
Twoja firma dobrze prosperuje i czujesz, że to moment, w którym możesz zacząć odkładać na przyszłość? Lokatę czy konto oszczędnościowe też oddziel od produktów indywidualnych i załóż je przy rachunku bieżącym. Da Ci to bieżący wgląd do finansów i pozwoli ustalić częstotliwość/wysokość wpłat z tytułu oszczędności. Warto wiedzieć, że takie konto możesz otworzyć nie tylko w walucie PLN, ale też innych popularnych, np. GBP, EUR czy USD.
Zamów terminal płatniczy, otwórz się na płatności bezgotówkowe
Jeśli świadczysz usługi lub sprzedajesz produkty, udostępnij swoim klientom możliwość płatności bezgotówkowych za pomocą terminala płatniczego. Dzisiaj to priorytet i element budowania przewagi konkurencyjnej. Zwłaszcza że za terminal możesz nawet nic nie płacić (sprawdź program Polska Bezgotówkowa). Twoi klienci docenią tę opcję, a Ty będziesz mieć większe wpływy z transakcji, które niemal od razu będą udostępniane na Twoim rachunku.