Wlej do kopca. Krety uciekną co do jednego

Wlej do kopca. Krety uciekną co do jednego

Krety to prawdziwa zmora ogrodników
Krety to prawdziwa zmora ogrodników
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.04.2023 14:13, aktualizacja: 22.03.2024 09:05

Chociaż wyglądają słodko i niewinnie, krety to prawdziwa zmora ogrodników. Ryjąc korytarze, uszkadzają systemy korzeniowe roślin, przez co te nie chcą rosnąć, a niekiedy nawet całkowicie obumierają. Podpowiadamy, jak w humanitarny sposób pozbyć się kretów z ogrodu.

Kiedy temperatury rosną, ze snu zimowego budzą się dżdżownice. Nimi zaś żywią się krety, które, gdy tylko je wyczują, natychmiast ruszają na żer. W ciągu dnia kret jest w stanie wykopać nawet 15-metrowy korytarz, tworząc przy tym charakterystyczne kopce. Chociaż jest on małych rozmiarów, w trakcie rycia korytarzy jest w stanie uszkodzić systemy korzeniowe roślin, dlatego też uważany jest za szkodnika.

Wystarczy jeden produkt, a krety wyniosą się z ogrodu

Chociaż kret uważany jest za szkodnika, w rzeczywistości nim nie jest. Mało tego, jest zwierzęciem objętym częściową ochroną. Wiele osób zastanawia się, dlaczego objęto nią zwierze, które niszczy ogrody. Kret jest po prostu nieodłączną i ważną częścią ekosystemu. To drapieżnik, który żywi się larwami dżdżownicy, pędrakami i drobnymi gryzoniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zmienia to jednak faktu, że krety uszkadzają korzenie roślin. Jeśli zauważysz kopiec kreta w swoim ogrodzie, czym prędzej zabierz się za wypędzanie tego stworzenia. Wiedz jednak, że kretów nie można zabijać. Należy zastosować humanitarne rozwiązania, które po prostu przepędzą tego drapieżnika w inne miejsce.

Żeby pozbyć się kreta z ogrodu, trzeba wiedzieć, czego to stworzenie nie lubi. Nie lubi ono głośnych dźwięków, drgań i niektórych zapachów. Dlatego też, jeśli chcesz pozbyć się kreta z ogrodu, wlej do kopczyków... maślankę. Kret nie znosi tego zapachu, przez co ucieknie z miejsca, które jest nimi przesiąknięte. Poza maślanką, do kopca warto wrzucić rozgniecioną główkę czosnku i cytrynę, bowiem i te zapachy odstraszają krety. Połączenie wszystkich tych składników stworzy dla kreta aromat nie do zniesienia. Poza włożeniem wymienionych produktów do kopczyka warto też zastosować odstraszacz dźwiękowy. Wystarczy wbić do ziemi długi patyk i umieścić na nim pustą plastikową butelkę bądź metalową puszkę. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta