Posadź je już teraz. Zapomnisz o kretach

Posadź je już teraz. Zapomnisz o kretach

Krety potrafią wyrządzić sporo szkód w ogrodzie
Krety potrafią wyrządzić sporo szkód w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Copyright Kypros 2023 all rights reserved
02.03.2023 09:11, aktualizacja: 02.03.2023 09:44

Krety nie są mile widziane w ogrodach, a walka z nimi bywa dość trudna. Istnieją jednak takie rośliny, które pomagają odstraszyć nieproszone stworzenia. Podpowiadamy, co warto posadzić, by krety trzymały się od naszej działki z daleka.

Choć krety zjadają różne owady, larwy czy dżdżownice będące ogrodowymi szkodnikami, nie są mile widziane w ogrodach. Drążą długie, podziemne korytarze, niszcząc przy okazji korzenie wielu roślin, a usypywane przez nie kopce potrafią zniszczyć nawet najpiękniejszy trawnik.

Krety są w Polsce pod częściową ochroną, która nie obejmuje tych ssaków m.in. w ogródkach. Zanim ktoś sięgnie po radykalne metody, warto spróbować odstraszyć te zwierzęta w inny sposób, np. sadząc pewne rośliny, które sprawią, że krety nie będą chciały mieszkać akurat w naszym ogrodzie.

Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą w pozbyciu się kretów z ogródka. W sklepach ogrodniczych można znaleźć liczne preparaty chemiczne czy karbid, a także odstraszacze dźwiękowe, podziemne zapory czy pułapki na te zwierzęta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety nawet najlepsza pułapka nie daje gwarancji, że okaleczone zwierzę nie będzie umierało w męczarniach, dlatego w walce z kretami warto rozważyć najpierw bardziej humanitarne metody i postawić na rozwiązania długoterminowe. Jednym ze sposobów jest posadzenie odpowiednich roślin, które skutecznie odstraszą niechcianych, ogrodowych gości.

Posadź te rośliny w ogrodzie. Skutecznie odstraszysz krety

Jeśli chcemy naturalnie odstraszyć krety, warto posadzić w ogrodzie śmierdziuszki, czyli aksamitki, a szczególnie konkretną odmianę - aksamitkę rozpierzchłą. To bardzo ładne i wytrzymałe kwiatki, których zapach działa na krety odstraszająco.

Inną rośliną, której zapach działa drażniąco na krety, jest bazylia pospolita, a także czosnek, zarówno pospolity ozdobny, jak i niedźwiedzi. Skutecznym odstraszaczem będzie też korona cesarska, zwana także szachownicą cesarską. To wyjątkowo piękna roślina, której zapachu, zarówno krety jak i nornice, wręcz nie znoszą.

Warto także posadzić w ogrodzie wilczomlecz groszkowy, nazywany tak przez to, że jego owoce przypominają zielony groszek. Wydzielina wytwarzana przez jego korzenie skutecznie odstrasza nie tylko krety, ale również myszy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także