GwiazdyWłoska gwiazda jazzu w Warszawie

Włoska gwiazda jazzu w Warszawie

Włoska gwiazda jazzu w Warszawie
Źródło zdjęć: © www.jazznastarowce.pl

29.07.2014 13:22, aktual.: 29.07.2014 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sobotę, 2 sierpnia na XX Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce wystąpi MARIA PIA DE VITO, wybitna włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista o międzynarodowej renomie. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną.

W Warszawie do 30 sierpnia trwa XX Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2014. Koncerty będą miały miejsce na Rynku Starego Miasta.

JACKY TERRASON TRIO 4 lipca specjalnym koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zainaugurował XX, Jubileuszową edycję Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie. Dzień później, w sobotę na Rynku Starego Miasta wystąpił jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, laureat Grammy, JOEY CALDERAZZO TRIO.

W sobotę, 2 sierpnia na festiwalu wystąpi MARIA PIA DE VITO, wybitna włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista o międzynarodowej renomie. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Ceniona za swoje oryginalne i zróżnicowane stylistycznie projekty oraz za współpracę z wybitnymi artystami jak Joe Zawinul, Michael Brecker, Kenny Wheeler, John Taylor, Ralph Towner, Art Ensamble of Chicago.

Maria Pia de Vito- wokal
Robert Huw Warren – fortepian
Ian Mark Ballamy- saksofon

- Muzyka i sztuka to przede wszystkim wewnętrzne przywiązanie do piękna. (...) Lubię muzykę, która mnie zmienia, gdy ją tworzę. Dla mnie wszystko dzieje się poprzez muzykę i poezję, ponieważ piszę muzykę i słowa. W sferze duchowej muzyka i sztuka to dla mnie sposób na odnalezienie swojego miejsca i roli w świecie - Maria Pia De Vito.

Maria Pia De Vito. Wybitna włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista ceniona za swoją wszechstronność. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną.

Urodzona w roku 1960 w Neapolu, studiowała operę, współczesny śpiew, teorię muzyki i harmonię. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1976 roku jako wokalista i gitarzystka (później jako pianistka) w grupach etnicznych specjalizując się w muzyce od Morza Śródziemnego, Bałkany, po Amerykę Południową.

W latach 80 artystka rozpoczęła współpracę ze światowej sławy muzykami jazzowymi jak: Joe Zawinul, Michael Brecker, Peter Erskine, Miroslav Vitous, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Maria Joao, Art Ensamble of Chicago. W późnych latach 90-tych, koncertowała i nagrywała w trio z Johnem Taylorem i Ralphem Townerem.

Od 1996 roku współpracowałae z brytyjskim kompozytorem Colinem Townsem i z jego big bandem, „Mask Orchestra” występując w Europie, m.in. w Queen Elizabeth Hall of London z udziałem Normy Winston. Rok pózniej nagrała w trio z Johnem Taylorem oraz Ralphem Towner CD „Verso”. Bardzo ciekawym albumem jest nagrany dla wydawnictwa ECM „II Pergolese”( 2013 r).

Po ponad 15 latach grania jazzu i występach na amerykańskiej i europejskiej scenie (be- bopu, free jazzu) , od 1994 roku z Ritą Marcotulli rozpoczęła nowy etap w swojej karierze, wraz z projektami "Nauplia", "Fore Paese", "Triboh" (połączyła jazz oraz neapolitański śpiew).

W tym roku Maria Pia de Vito była wymieniona została przez prestiżowe osobowości amerykańskiej prasy jazzowej, w kategorii "BEYOND ARTIST" z okazji 49. DOWN BEAT CRITICS POLL. To ważne wyróżnienie podkreśla jej wysoki poziom artystyczny i międzynarodowy pozycję.

Włoskiej artysce towarzyszyć będą cenieni brytyjscy muzycy, Robert Huw Warren – pianista, kompozytor, oraz Lain Ballamy saksofonista i kompozytor.
Partnerem koncertu jest Włoski Instytut Kultury.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także