Włóż do doniczki zamiast podlewać. Storczyk aż się o to prosi

Storczyki mogą ozdabiać nasze wnętrza przez cały rok pod warunkiem, że zadbamy o ich odpowiednią pielęgnację. Musimy zwrócić uwagę na to, aby nie przelewać roślin. Sprawdź, jak tego uniknąć, stosując pewien skuteczny patent.

Storczyk kwitnący w domu. Jak dbać o roślinę?
Storczyk kwitnący w domu. Jak dbać o roślinę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Storczyki pasują do większości stylów wnętrzarskich. W minimalistycznych przestrzeniach dodają elegancji, a w rustykalnych podkreślają ciepło naturalnych materiałów. Umieszczenie ich na parapecie czy w centralnym punkcie pokoju, np. na stoliku, sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i kobiece.

Wiele osób uważa, że uprawa storczyków jest trudna i skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba być ogrodnikiem, aby z powodzeniem hodować ten gatunek. Wystarczy zrozumieć, że kluczem do zdrowego wzrostu rośliny i wypuszczania nowych pąków jest regularne, ale umiarkowane podlewanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kroton. Roślina doniczkowa, która nada egzotyki w twoim domu

Jak rozpoznać, że storczyki potrzebują nawodnienia?

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach możemy spotkać rozmaite odmiany storczyków. Paleta barw jest szeroka, zaczynając od delikatnej bieli, kończąc na intensywnych fioletach - każdy może znaleźć coś dla siebie. Ale jak rozpoznać zdrowe egzemplarze, które nie są przelane?

Kluczowym aspektem staje się obserwacja korzeni, szczególnie jeśli kwiaty znajdują się w transparentnej doniczce. Pędy zielone, jędrne i zdrowo wyglądające nie wymagają podlewania. Te ze srebrnym połyskiem potrzebują nawodnienia, a ciemne, śliskie i miękkie korzenie wskazują na przelanie.

Trik na podlewanie storczyków. Unikniesz przelania

Tradycyjne metody podlewania storczyków czasami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wiele osób doprowadza do przelania rośliny, dlatego warto zastanowić się nad innowacyjnym rozwiązaniem - podlewaniem storczyków za pomocą kostek lodu.

Dlaczego akurat lód? Kostki topnieją powoli, co pozwala zapobiec zarówno gromadzeniu się wody w doniczce, jak i uszkodzeniom korzeni. Storczyk ma czas na absorpcję wody bez ryzyka przelania.

Kostki lodu są również wygodne w użyciu. Umieszczenie 3-4 kostek w doniczce z kwiatem raz w tygodniu nie wymaga sporo wysiłku, a jednocześnie sprawi, że roślina otrzyma wystarczającą ilość wody, bez potrzeby tradycyjnego podlewania.

Zastosowanie kostek lodu nie powinno zaszkodzić storczykom, a niektórzy ogrodnicy twierdzą nawet, że ochłodzenie podłoża pobudza roślinę do wzrostu i kwitnienia.

Pielęgnacja roślin wymaga jednak ostrożności i uważnego obserwowania jak poszczególne egzemplarze reagują na zmiany. Jeśli pojawią się niepokojące sygnały, należy rozważyć powrót do tradycyjnego podlewania.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
storczykikwiatyrośliny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)