Włóż do zmywarki. Naczynia będą lśnić jak nigdy dotąd
Pomarańcze i mandarynki są w Polsce nierozłącznie związane ze świętami Bożego Narodzenia. Smacznymi i zdrowymi cytrusami zajadamy się przez cały grudzień. Jednak czy na pewno wiemy, jak w pełni wykorzystać ich cudowne właściwości? Okazuje się, że skórki tych owoców mogą zrewolucjonizować nasze porządki.
27.11.2022 10:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pomarańcze są nie tylko słodkie, soczyste i po prostu pyszne. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C mają działanie antyzapalne i antystarzeniowe. Znajdziemy w nich także wiele innych cennych substancji, m.in. kwas foliowy, fosfor, witaminy z grupy B czy beta-karoten oraz potas i żelazo.
Nie wyrzucaj skórki pomarańczy
Zazwyczaj spożywamy miąższ pomarańczy, a ich skórka ląduje w kosztu. To duży błąd. Skórka pomarańczy wydziela piękny, kojarzący się ze świętami aromat. Jeżeli chcemy wykorzystać ją właśnie jako domowej roboty odświeżacz powietrza, wystarczy... położyć ją na kaloryferze. Zapach szybko rozniesie się po całym pomieszczeniu.
Jeszcze mniej osób wykorzystuje moc skórki podczas sprzątania. Tymczasem jej antybakteryjne i nabłyszczające właściwości sprawdzą się świetnie podczas... zmywania naczyń. W tym celu skórkę należy umieścić w zmywarce (dokładnie w koszyku na sztućce) i włączyć wybrany program. Naczynia będą nie tylko czystsze, wypolerowane, ale także pachnące.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skórkę wykorzystamy również w lodówce. Wystarczy, że kilka świeżych skórek położymy na talerzyku, zasypiemy solą i umieścimy na dolnej półce. Skórki skutecznie wchłoną wszystkie nieprzyjemne zapachy.
Domowy środek czyszczący ze skórek pomarańczy
Kolejnym pomysłem na wykorzystanie skórek pomarańczy jest stworzenie domowego środka czyszczącego. W tym celu wkładamy skórki do słoika - tak, żeby zajęły mniej więcej 1/4 jego objętości, a następnie dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i całość zalewamy ciepłą wodą lub octem spirytusowym. Odstawiamy na mniej więcej tydzień, a po upływie tego czasu przelewamy do butli z atomizerem i wykorzystujemy jako uniwersalny środek czyszczący.
Suszona skórka pomarańczy sprawdzi się także doskonale w roli domowego peelingu. Drobno pokrojone, wysuszone kawałeczki wystarczy zmieszać z jogurtem naturalnym lub oliwą z oliwek i, delikatnie masując, nałożyć na twarz. Taki domowy kosmetyk ma właściwości rozjaśniające, wygładzające i przeciwzmarszczkowe.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!