Trwa ładowanie...

Woda perfumowana czy woda kolońska – który rodzaj będzie dla ciebie odpowiedni?

EDP, EDT, EDC albo woda perfumowana, woda kolońska, woda toaletowa – te nazwy dosyć często pojawiają się na butelkach z zapachami, ale mało kto wie, co tak naprawdę oznaczają. Przyjęło się, że na wszelkie formy płynnych zapachów mówimy "perfumy", ale specjaliści widzą między nimi wiele różnic. Często nie zastanawiamy się nad tym, co wybieramy, a za główne kryterium przyjmujemy cenę. Jednak jeśli się przyjrzymy im bliżej, wówczas możemy wybrać ten egzemplarz, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Woda perfumowana czy woda kolońska – który rodzaj będzie dla ciebie odpowiedni?Źródło: 123RF.COM
d2das4g

Perfumy – najmocniejsze ze wszystkich

Perfumy, czyli kosmetyk, który nadaje naszemu ciału przyjemny zapach, to tak naprawdę zwyczajowa nazwa wszelkich specyfików w postaci rozcieńczonych olejków zapachowych. Jednak w specjalistycznym nazewnictwie określa się nimi najmocniejszą formę zapachu, która zawiera od 20 proc. do nawet 40 proc. składników zapachowych, rozpuszczonych w 90 proc. alkoholu. Prawdziwe perfumy są więc najmocniejsze i najdroższe. Oryginalne egzemplarze mogą kosztować nawet 700 zł i nie są dostępne w każdym sklepie. Wystarczy delikatna aplikacja, by zapach mógł się utrzymać na skórze przez wiele dni.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com

Woda perfumowana – tańszy odpowiednik

Perfumy nie są dostępne dla każdego, więc zamiast nich używa się wód perfumowanych i wód toaletowych. Oba te rodzaje są powszechnie dostępne w sklepach internetowych oraz drogeriach stacjonarnych i kosztują znacznie mniej niż perfumy. Woda perfumowana plasuje się na drugim miejscu pod względem stężenia olejków zapachowych. Ich wartość waha się między 10 proc. a 15 proc. w 90 proc. alkoholu. Woda perfumowana to świetny zamiennik perfum, gdyż utrzymuje się na skórze bardzo długo. Określa się ją skrótowcem EDP (eau de parfum).

d2das4g

Woda toaletowa – subtelna nuta zapachowa

Za wodą perfumowaną znajduje się woda toaletowa, określana często skrótowcem EDT (eau de toilette). Zawiera substancje zapachowe rozpuszczone w 85 proc. alkoholu, których stężenie waha się od 5 proc. do 10 proc. Woda toaletowa nie utrzymuje się tak długo jak woda perfumowana, ale jest świetnym kosmetykiem dla osób, które szukają subtelnych zapachów.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Woda kolońska – najbardziej delikatna

Woda kolońska charakteryzuje się bardzo subtelnym, orzeźwiającym zapachem i zawiera jeszcze mniej substancji od wody toaletowej. Ich stężenie wynosi od 3 proc. do 5 proc. w 70-80 proc. alkoholu. Wodę kolońską określa się skrótowcem EDC, czyli eau de cologne.

d2das4g

Podobna do wody kolońskiej jest woda orzeźwiająca (eau de fraiche), w której skład wchodzą olejki cytrusowe w stężeniu od 1 do 3 proc.

Który rodzaj wybrać?

To zależy od potrzeb i zawartości portfela. Perfumy są najdroższe, ale za to najtrwalsze, więc wystarczy ich użyć raz na dzień czy dwa dni. Wody perfumowane i wody toaletowe są z kolei tańsze, ale ich markowe odpowiedniki mogą kosztować nawet 500 zł za np. 50 ml. Wody perfumowane utrzymują się dostatecznie długo, nie trzeba się nimi ciągle skraplać, by zapach był wyczuwalny nawet do końca dnia. Wody toaletowe, tak jak i wody kolońskie, utrzymują się z reguły najkrócej, a ich standardowe rodzaje za mniej niż 100 zł mogą się ulotnić już po kilku godzinach.

123RF.COM
Źródło: 123RF.COM
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2das4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2das4g
d2das4g