Blisko ludziWojna w Ukrainie. Tego uchodźczynie potrzebują najbardziej

Wojna w Ukrainie. Tego uchodźczynie potrzebują najbardziej

Sytuacja na warszawskich dworcach.
Sytuacja na warszawskich dworcach.
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki

07.03.2022 10:23, aktual.: 07.03.2022 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzień Kobiet to wspaniała okazja, aby wesprzeć kobiety uciekające z dziećmi na rękach przed wojną tym, co w tej chwili najbardziej jest im potrzebne. "8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Potrzebujemy nowych majtek dla naszych sióstr z Ukrainy" – apeluje działaczka społeczna Martyna Kaczmarek.

Organizacje charytatywne informują, że bielizna dla kobiet oraz ciepłe skarpety dla mężczyzn to obecnie jeden z produktów pierwszej potrzeby dla osób dotkniętych wojną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wiele osób wspierających działania na rzecz pomocy uchodźczyniom apeluje, aby zamiast kwiatka, kupić na Dzień Kobiet nową bieliznę i przekazać Ukrainkom poprzez różnorodne zbiórki.

"Majtki zamiast tulipana"

"Bielizna dla kobiet i dziewcząt to aktualnie jedna z największych potrzeb!" – informuje na swoim profilu na Instagramie Martyna Kaczmarek i tłumaczy, że w związku z tym, że niebawem granicę polsko-ukraińską przekroczy łącznie milion osób, a zdecydowana większość z nich to kobiety, potrzebne są nowe majtki.

"Estymuje się, że dzisiaj liczba osób, która przekroczy naszą granicę wyniesie ponad 1 mln. Zdecydowana większość to kobiety. Zakładając, że kobiety i dziewczęta to 50 proc., czyli pół miliona i, że siedem par bielizny to takie minimum, mamy 3,5 miliona majtek. A liczba kobiet, które będą przybywać do nas będzie rosła każdego dnia. We wtorek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Potrzebujemy nowych majtek dla naszych sióstr z Ukrainy. (…) To co, pomożecie?" – pyta działaczka.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać. Dodatkowo komentatorzy podkreślają pod postem, że ważne jest, aby bielizna była nowa. "Bardzo ważne, żeby dodać, że to powinna być nowa, nieużywana bielizna. Pamiętajcie o tym, że osoby potrzebujące i uciekające to wciąż ludzie", "Zaznaczcie jeszcze, że bielizna ma być nowa. Na naszej zbiórce trafiały się różne używane fanty" – piszą Internauci. W akcję zaangażowana jest znana influencerka Mama Ginekolog.

Wózki na stacji w Przemyślu

Polacy od początku konfliktu w Ukrainie czynnie pomagają uchodźcom. Ostatnio do sieci trafiło zdjęcie dziecięcych wózków na stacji w Przemyślu. Widok łamie serce, ale i daje nadzieję. Wózki przekazały kobiety, aby wesprzeć uciekające przed rosyjską agresją Ukrainki. Uchodźczynie często przyjeżdżają z dziećmi na rękach, przemęczone, wyziębione i zalęknione. Wózki są ważną rzeczą, która może odciążyć je po przybyciu do naszego kraju. Podobne inicjatywy miały miejsce w różnych miejscach w Polsce.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także