Wolumetria - nowy sposób na zmarszczki
Co zrobić, gdy skóra twarzy nie wygląda już tak dobrze jak jeszcze parę lat temu? Rozwiązaniem jest wolumetria – nieinwazyjny zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, który przywraca tkankom objętość i pomaga wymodelować owal twarzy, unosi kości policzkowe, wypełnia zmarszczki, niweluje kurze łapki czy bruzdy wokół ust. Skóra wygląda na znacznie młodszą, jędrną i wypoczętą. Jak długo utrzymują się efekty wolumetrii, ile to kosztuje i jakie są przeciwwskazania?
12.09.2013 | aktual.: 12.09.2013 16:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co zrobić, gdy skóra twarzy nie wygląda już tak dobrze jak jeszcze parę lat temu? Rozwiązaniem jest wolumetria – nieinwazyjny zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, który przywraca tkankom objętość i pomaga wymodelować owal twarzy, unosi kości policzkowe, wypełnia zmarszczki, niweluje kurze łapki czy bruzdy wokół ust. Skóra wygląda na znacznie młodszą, jędrną i wypoczętą. Jak długo utrzymują się efekty wolumetrii, ile to kosztuje i jakie są przeciwwskazania?
Wolumetria twarzy jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej. Pomaga przywrócić piękno na twarzy, dłużej zachować młodość i spowolnić procesy starzenia. Zabieg polega na skorygowaniu objętości tkanek miękkich tej części ciała.
Na wygląd twarzy wpływa wiele czynników. Nie tylko upływ czasu, ale również działanie hormonów, zbyt częste kąpiele słoneczne, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów, picie alkoholu, narażenie na czynniki atmosferyczne (wiatr, zimno itp.). Wszystko to wpływa na powstawanie zmarszczek. Pamiętajmy, że skóra zaczyna się starzeć, kiedy spada aktywność biologiczna komórek, a procesy regeneracyjne słabną. Staje się wiotka, cienka i mało elastyczna, brakuje jej jędrności. Pierwsze zmarszczki możesz zatem zauważyć już około 20. roku życia. Znacznie szybciej jednak skóra zaczyna się starzeć po przekroczeniu trzydziestki.
Jak lifting
Z pomocą może przyjść wtedy wolumetria, której celem jest przywrócenie utraconej objętości tkankom oraz wymodelowanie konturu twarzy. Zabieg jest bezbolesny (najczęściej przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym) i nieinwazyjny (bez użycia skalpela). Po ustaleniu zakresu korekcji tkanek przez specjalistę, pod skórę wstrzykiwany jest kwas hialuronowy, który następnie jest odpowiednio rozprowadzany. Kwas hialuronowy działa jak „wypełniacz”, którym można modelować twarz i przywrócić jej objętość. Preparat pod skórą jest niewyczuwalny i nie zmienia swojego położenia. Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie, jednak z wiekiem następuje jego utrata.
W czasie zabiegu specjalista może także wymodelować zagłębienia w okolicach skroni, kości policzkowe, kształt podbródka czy obrys ust, zlikwiduje tzw. kurze łapki czy zmarszczki wokół warg. Preparat wolumetryczny przywraca naturalną objętość w miejscach, w których nastąpiło największe zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Po zabiegu zmarszczki są wygładzone, kości policzkowe uwydatnione i uniesione, poprawia się kontur twarzy, brwi nie opadają, policzki stają się pełne. Skóra odzyskuje młody wygląd. Efekt jest natychmiastowy, można go porównać do liftingu.
Minimalne skutki uboczne
Zabieg trwa ok. 30 minut. W czasie zabiegu może pojawić się uczucie „rozpierania” w tkance podskórnej, stąd wskazanie do znieczulenia miejscowego. Przez parę dni po zabiegu modelowane miejsce może pobolewać, czasem pojawia się też zaczerwienienie i obrzęk. Jest niezwykle istotne, aby po wszystkim nie przebywać na intensywnym słońcu, należy unikać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Okolic, w których został przeprowadzony zabieg, przez kilka godzin nie należy masować czy dotykać, trzeba unikać nadmiernej ekspresji twarzy.
„Wypełniacz” jest odporny na działanie wolnych rodników i rozkład enzymatyczny, zapewnia również tkankom odpowiedni poziom nawilżenia. Preparaty wolumetryczne wykorzystują technologię trójwymiarowej macierzy kwasu hialuronowego – ich budowa opiera się na trójwymiarowych molekułach sieciujących. Takie „wypełniacze” są zagęszczone, dlatego doskonale nadają się do modelowania twarzy. Wolumetrię można łączyć z innymi odmładzającymi zabiegami, np. z botoksem.
Nie tylko na zmarszczki
Dzień przed zabiegiem należy unikać aspiryny, nie pić alkoholu. Efekt utrzymuje przez 6-12 miesięcy, choć bywa, że i dłużej; zależy to m.in. od rodzaju oraz ilości użytego preparatu, narażenia na czynniki zewnętrzne, predyspozycji organizmu itp. Jeden zabieg kosztuje przeciętnie 1,5-3 tys. zł.
Wolumetria jest także wskazana w przypadku osób, które mają wiotką, mało jędrną skórę po intensywnym odchudzaniu, chciałyby zaokrąglić zbyt szczupłą twarz itp. Ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo niewielkie, więc jest to zabieg w pełni bezpieczny; można się mu poddać w każdym wieku.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu to ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, cukrzyca, miesiączka, epilepsja, skłonność do powstawania blizn przerostowych, uczulenie na składniki preparatu, nadczynność tarczycy, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), łuszczyca, bielactwo, stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
(epn/mtr), kobieta.wp.pl