Wrzuć do doniczki. Bije na głowę sklepowe nawozy

Zamiokulkas to roślina, która nie wymaga zbyt wiele uwagi, a pięknie prezentuje się w każdym wnętrzu. Jeśli marnieje, warto przygotować domowy nawóz. Wystarczą dwa składniki.

Zamiokulkas nie jest bardzo wymagającą rośliną
Zamiokulkas nie jest bardzo wymagającą rośliną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zamiokulkas zamiolistny to efektowna roślina, której błyszczące, ciemnozielone liście dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Dodatkowo, ze względu na jej niewielkie wymagania, nazywana jest czasem kwiatkiem idealnym dla zapominalskich. Nie potrzebuje dużej ilości wody, a wręcz przeciwnie - okresowe susze nie są mu straszne, zdecydowanie gorszy jest nadmiar wody. Zamiokulkas nie wymaga też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

O tym warto pamiętać. Zamiokulkas ci podziękuje

Choć zamiokulkas nie jest wymagającą rośliną, warto zadbać, aby miejsce, w którym stoi, nie było ani nadmiernie nasłonecznione, ani bardzo ciemne. Jeśli na liściach zauważymy brązowe plamy, oznacza to, że trzeba poszukać nieco bardziej zacienionej przestrzeni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stanowczo należy unikać przelewania tej rośliny, a najlepiej podlewać ją w momencie, gdy górna warstwa ziemi będzie widocznie sucha. W zupełności powinno wystarczyć podlewanie raz na ok. dwa tygodnie. Zamiokulkas, podobnie jak inne domowe rośliny, nie przepada także za przeciągami. Dobrze też, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajduje nie była zbyt niska. W temperaturze niższej niż 5 st. Celsjusza może dość do jego zamierania.

Prosty nawóz dla zamiokulkasa

Zamiokulkas jest rośliną wyjątkowo odporną na zmiany warunków atmosferycznych, choroby czy szkodniki. Jeśli wyraźnie marnieje, można zastosować prosty i niedrogi nawóz. Do jego przygotowania potrzebne są dwa składniki.

Wystarczy dodać do wody odrobinę węgla aktywnego, dokładnie wymieszać, a następnie podlać roślinę. Węgiel nie tylko zmiękcza wodę, powodując, że ma ona mniej chloru, ale jest też środkiem o działaniu grzybobójczym i antybakteryjnym. Dzięki temu roślina szybko odżyje i będzie się dalej rozwijać.

Węgiel sprawdzi się też, gdy w doniczce pojawi się pleśń. Wtedy należy łyżeczkę sproszkowanego produktu rozsypać w doniczce i wymieszać z ziemią. Po kilku dniach problem zniknie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie