Wrzuć kulkę do kopca. Kret nie będzie miał po co wracać

Wraz z początkiem sezonu ogrodniczego powracają starzy "znajomi" - krety i nornice rujnują wypielęgnowane grządki czy kwiatowe rabaty. Jak się ich skutecznie pozbyć? Najlepszy sposób jest prosty i tani, a w dodatku nie czyni im krzywdy.

Kulki na mole pozwalają pozbyć się kretów z działki
Kulki na mole pozwalają pozbyć się kretów z działki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

07.03.2024 | aktual.: 07.03.2024 11:00

Bardzo łatwo rozpoznać ich działalność. Gdy w zadbanym ogrodzie pojawiają się charakterystyczne kopce i otwory w ziemi, wiemy już, że pojawiły się w nim krety lub nornice. Ogrodowe szkodniki drążą podziemne tunele, sprawiając, że cały nasz wysiłek idzie na marne. W ten sposób uszkadzają korzenie roślin, niszcząc uprawy i zadbane trawniki. Zamiast relaksować się na działce, musimy walczyć z nieproszonymi gośćmi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krety i nornice robią bałagan. Jak się ich pozbyć?

Podziemne tunele spulchniają wprawdzie ziemię, ale to jedyny plus. Poza tym działalność kretów prowadzi do uszkodzenia korzeni, a kopce przygniatają wyrastające rośliny, powodując ich gnicie.

O ile mięsożerne krety przynajmniej nie częstują się uprawami (a nawet okazują się pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki, larwy czy inne pasożyty), o tyle nornice czynią w tym zakresie poważne szkody. Żywią się korzeniami, bulwami czy owocami, mogą nawet obgryzać korę z drzew.

Walka z tymi szkodnikami nie jest łatwa. Krety częściowo znajdują się pod ochroną, a ich zabijanie jest prawnie zakazane. Nornice nie są objęte tak ścisłą ochroną, ale nawet w ich wypadku lepiej nie używać chemicznych sposobów, które mogą wpłynąć negatywnie na środowisko. Jeśli zatem chcemy się pozbyć szkodników, nie używajmy przemocy, tylko sztuczek, które przekonają krety czy nornice do zmiany miejsca żerowania.

Nieszkodliwe kulki na krety. Działają szybko i skutecznie

Warto podkreślić, że zabijanie tych zwierząt jest nie tylko zakazane, ale również nieetyczne. Krety czy nornice są ważną częścią ekosystemu, a usunięcie jednego elementy często powoduje efekt domina. Skupmy się raczej na odstraszaniu szkodników za pomocą rozmaitych bodźców, głównie zapachowych.

Aromatem, którego te zwierzęta nie tolerują, jest np. powszechnie dostępna i dobrze znana naftalina (znajduje się choćby w kulkach na mole). Sam zapach wystarczy, aby zmusić je do przeprowadzki.

Trik jest prosty i działa niemal natychmiast. Do każdego kopczyka lub dziury w ziemi wrzucamy po 2 kulki na mole z naftaliną i zasypujemy. Sztuczkę powtarzamy za każdym razem, gdy w ogrodzie pojawi się nowy kopiec. Zapach naftaliny utrzymuje się długo i odstrasza krety na tyle skutecznie, że długo nie wracają.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie