Żyć lepiejPrzyciąga krety jak magnes. To dlatego kopią w twoim ogrodzie

Przyciąga krety jak magnes. To dlatego kopią w twoim ogrodzie

Charakterystyczne kopce, które znienacka wyłaniają się na powierzchni, stają się zmorą każdego ogrodnika. Dlaczego pojawiają się w tym, a nie innym ogrodzie? Okazuje się, że krety nie wybierają miejsca kopania przypadkowo.

Co przyciąga krety?
Co przyciąga krety?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kret potrafi wprowadzić ogrodnika w stan prawdziwej rozpaczy. Choć w gruncie rzeczy to miły i uroczy zwierzak, jego kopanie może zrewolucjonizować krajobraz całego ogrodu i zniszczyć plony.

Mistrzowie podziemnych korytarzy

Krety to bardzo ciekawe zwierzęta. Potrafią zbudować niezwykle rozbudowany system tuneli. Mogą one składać się z wielu komór, w tym specjalnych przestrzeni na gromadzenie pożywienia czy nawet pokój sypialny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zebraną z tunelu glebę formułują na powierzchni w charakterystyczny sposób, tworząc kopiec. Pełni on funkcję wentylacyjną, pomagając utrzymać świeże powietrze w podziemnym siedlisku.

Krety mają stały, dobowy cykl aktywności, który także zakończony jest głębokim snem. Kret jest aktywny przez około cztery godziny, po czym mocno śpi przez następne trzy. Najbardziej aktywny jest rano i wtedy właśnie powstaje najwięcej kretowisk.

Choć jego oczy mają średnicę zaledwie jednego milimetra, w poruszaniu się podziemnymi korytarzami pomaga mu doskonały słuch oraz węch.

Dlaczego kret kopie w moim ogródku?

To, co przydaje się kretom, jest zmorą każdego ogrodnika. Zwierzęta te nie próżnują i jednej nocy potrafią uformować nawet trzydzieści kopców. Kret, kopiąc podziemne tunele, niestety uszkadza również korzenie roślin, co może powodować ich obumieranie.

Jego ofiarami padają też dżdżownice, które wzbogacają glebę w ogrodzie o próchnicę, a ponadto ją spulchniają.

Kret potrafi zaprzepaścić ciężką pracę ogrodnika. Dlaczego kret upodobał sobie akurat twój ogród i kopie tam, gdzie jest on najbardziej zadbany? Nie wynika to z kreciej złośliwości.

Kret doskonale czuje się w wilgotnej i próchniczej glebie. Unika miejsc suchych i kamienistych.

Dbając więc o rośliny i podlewając je, zapewniając im próchnicze podłoże do lepszego kwitnienia, niejako zachęcamy kreta do penetrowania gleby pod ogrodem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)