FitnessWspinaczka

Wspinaczka

Dreszczyk emocji, pięknie wyrzeźbione mięśnie rąk, silne dłonie i precyzja uchwytu.

Wspinaczka

Dreszczyk emocji, pięknie wyrzeźbione mięśnie rąk, silne dłonie i precyzja uchwytu. Są to pierwsze skojarzenia, jakie rodzą się na myśl o wspinaczce. Ostatnio sport ten zyskuje coraz większą popularność, powstaje coraz więcej ścianek wspinaczkowych, na których możemy uczyć się tego sportu. Dodatkową zachętą jest fakt, że w Polsce jest wiele miejsc, gdzie możemy chodzić po skałkach.

Strach przed rozpoczęciem

Sport ten dla wielu osób wydaje się skomplikowany, wymagający doskonałej kondycji fizycznej oraz drogiego, profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo fakt wspinania się na pewne wysokości budzi lęk i sprawia wrażenie, że wspinaczka wydaje się sportem bardzo niebezpiecznym. Okazuje się jednak, że rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną wcale nie jest takie skomplikowane a tym bardziej niebezpieczne, jeśli oczywiście przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa. Wspinać się może niemal każdy, sport ten można uprawiać stopniowo, zaczynać od niskich, prostych ścianek, kończąc na prawdziwych skałkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wspinaczka na prowadzeniu

Jest to pierwszy rodzaj wspinania się. Polega on na tym, że do jednego końca liny jest przyczepiona osoba, która asekuruje z dołu a do drugiego ta, która się wspina. Osoba wspinająca się, pnąc się w górę, zaczepia linę w tzw. punktach asekuracyjnych, przy których znajdują się ekspresy, czyli pętle, dzięki którym lina szybko wpina się w punkty asekuracyjne. Jeśli odpadniemy od skały, to spadamy w dół aż do momentu, gdy lina trzymana przez osobę asekurującą nie skończy się.

Wspinaczka „na wędkę”

W tym rodzaju wspinaczki jeden koniec liny jest już zaczepiony przez kogoś u szczytu. Dlatego też w tym przypadku wspinaczka jest wyjątkowo bezpieczna. Rola osoby asekurującej jest również istotna przy tej opcji, ale nie jest już kluczowa.

Sprzęt

Swoją przygodę ze wspinaczką należy rozpocząć od zakupu specjalnych butów. Paradoksalnie powinny one być o 2-3 rozmiary mniejsze niż obuwie codzienne. Buty te mają specjalną podeszwę, dzięki której łatwiej nam się pokonuje wysokości. Należy się też zaopatrzyć (bądź samemu wykonać) woreczek, w którym będziemy przechowywać specjalny proszek (magnezja), który zapobiega poceniu się rąk oraz pomaga zwiększyć przyczepność do skał. Jeśli chcemy wspinać się na prawdziwych skałkach musimy mieć też sprzęt, który normalnie można pożyczyć korzystając ze sztucznych ścianek wspinaczkowych. Chodzi tu o liny, uprząż oraz karabinek, ósemkę i ekspres. Przy wyborze tych elementów, zwłaszcza liny, warto poradzić się specjalisty, który dobierze odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb.

Gdzie się wspinać

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie można wspinać się na sztucznych ściankach, skorzystać ze wskazówek instruktora, zapisać się na lekcje. Jednak prawdziwym przeżyciem jest wspinanie się po prawdziwych skałkach. W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie można ten sport uprawiać. Do ulubionych i najciekawszych miejsc należą Jura Krakowsko-Częstochowska oraz Góry Sokole. Oprócz tego w okolicach Krakowa oraz w Tarach znajduje się wiele miejsc, którymi mogą cieszyć się miłośnicy tej dyscypliny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)