Trwa ładowanie...
28-12-2015 20:05

Wstydliwa dolegliwość, która rujnuje życie seksualne

Suchość pochwy to dolegliwość, która potrafi zmienić przyjemność w prawdziwe piekło. Brak nawilżenia narządów intymnych powoduje ból w trakcie penetracji oraz otarcia błony wyściełającej miejsca intymne.

Share
Wstydliwa dolegliwość, która rujnuje życie seksualneŹródło: 123RF
d1x9se7

Suchość pochwy to dolegliwość, która potrafi zmienić przyjemność w prawdziwe piekło. Brak nawilżenia narządów intymnych powoduje ból w trakcie penetracji oraz otarcia błony wyściełającej miejsca intymne. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie lubrykantu. Jeśli jednak problem pojawia się przez dłuższy okres czasu, warto poszukać przyczyn tego zjawiska, a także wypróbować inne środki zapobiegawcze.

* Zmiana diety*

Jeśli jesteś na restrykcyjnej diecie odchudzającej, możesz zaobserwować u siebie problemy z nawilżeniem pochwy podczas stosunku. Drastyczne obcięcie ilości spożywanego tłuszczu odbija się niestety u niektórych kobiet na ich życiu intymnym. Cholesterol podwyższa w naszym organizmie poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, które są odpowiedzialne między innymi za reakcje narządów rozrodczych na bodźce seksualne poprzez odpowiednie ich nawilżenie. Jeśli suchość pochwy manifestuje się w czasie, gdy nie jesteśmy na diecie, problem może rozwiązać lub złagodzić przyjmowanie suplementów diety. Brak nawilżenia występuje nierzadko w przypadku niedoboru wapnia, magnezu lub selenu albo przy braku witaminy B12, witamin C, E i F.

d1x9se7

Krem nawilżający

Jeżeli suchość pochwy występuje przez dłuższy czas i nie jest wywołana przez infekcję, możemy sięgnąć po nawilżający krem intymny. Podobnie jak sucha skóra wymaga nawilżenia kremem, tak samo przesuszoną pochwę powinnyśmy pielęgnować specjalnym preparatem. Intymne kremy do pochwy pomagają utrzymać odpowiednie pH narządów rozrodczych, nierzadko też zawierają odżywiające tkanki lipidy. Na rynku dostępne są kremy z estrogenami, przepisywane zwykle na receptę, oraz dostępne bez recepty kremy nie zawierające hormonów.

Zmiana zwyczajów higienicznych

Źle pojęta higiena może czasem narobić więcej szkód niż pożytku. Problemy z nawilżeniem w trakcie stosunku bywają rezultatem płukanek pochwy lub takiego sposobu mycia ciała, w którym detergenty (np. żel pod prysznic lub mydło) dostają się do wnętrza narządów intymnych. Bardziej wrażliwym kobietom zaszkodzić może także noszenie wkładek higienicznych. Wkładki powodują gorszą wentylację ciała, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii. Infekcja intymna, będąca rezultatem noszenia wkładki objawia się nierzadko właśnie suchością pochwy i pieczeniem.

Rzucenie palenia

Palenie papierosów powoduje negatywne efekty dla zdrowia nie tylko w postaci chorób nowotworowych i pogorszenia wyglądu cery. Palaczki częściej niż inne kobiety miewają problemy z nawilżeniem pochwy podczas stosunku. Nikotyna oraz inne substancje zawarte w papierosach wpływają ujemnie na cyrkulację krwi, powodując gorsze ukrwienie wszystkich narządów ciała, w tym również narządów rozrodczych. Skutkiem tego są słabsze reakcje pochwy na bodźce intymne, manifestujące się przede wszystkich brakiem odpowiedniego nawilżenia w trakcie stosunku seksualnego.

Masturbacja

Kobieca masturbacja niesłusznie należy do tematów tabu. Osobie, która zwraca się ze swoimi problemami intymnymi do seksuologa, specjalista zadaje zwykle pytanie, czy kiedykolwiek próbowała się masturbować. Samodzielne próby zaspokojenia seksualnego pomagają nam odkryć techniki dotyku, które najbardziej nam odpowiadają. Z partnerem nie jest to takie proste. Facet, pomimo szczerych chęci, dotyka nas nie zawsze tak, jak byśmy tego chciały, co skutkuje brakiem podniecenia i suchością narządów płciowych. Masturbacja ma tę przewagę nad stosunkiem we dwoje, że dotykając się, odczuwamy od razu rezultaty wywołane przez pieszczoty. Kiedy już same nauczymy się reakcji własnego ciała, łatwiej nam będzie wyjaśnić partnerowi, jak powinien nas dotykać, abyśmy odczuwały przyjemność. A jeśli pojawia się przyjemność i podniecenie, powinno także wystąpić silniejsze nawilżenie pochwy.

d1x9se7

Kulki waginalne

Dwie połączone ze sobą piłeczki zwane kulkami waginalnymi lub kulkami gejszy są bardzo przyjemnym przyrządem treningowym służącym do ćwiczenia mięśni Kegla. Przyjemnym, gdyż często spotykanym efektem ubocznym tych ćwiczeń jest odczuwanie ekscytacji seksualnej przez kobietę oraz zwiększenie sekrecji nawilżającej wydzieliny do pochwy. Jeśli chcemy wzmocnić efekt stymulujący narządy intymne, możemy zakupić kuleczki z wibratorami. Kulki gejszy nosimy codziennie w trakcie wykonywania zwykłych czynności (np. sprzątania, gotowania, ćwiczeń fizycznych) – na początku po kilka minut, później po kilkanaście, aż dojdziemy do godziny, a nawet dwóch.

Zdarza się, że problem braku nawilżenia podczas stosunku jest efektem ubocznym przyjmowania tabletek hormonalnych. Jeśli zauważymy u siebie takie dolegliwości, należy porozmawiać o tym z ginekologiem i rozważyć ewentualną zmianę tabletek. Jeżeli nowy lek nie pomoże, być może warto jest zrezygnować z kuracji hormonalnej na rzecz innych metod antykoncepcyjnych.

Anna Loska

d1x9se7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x9se7
d1x9se7