Wsyp łyżkę do wody i podlej. Storczyk aż się o to prosi
Domowe odżywki mają kilka zalet - są tańsze od tych ze sklepu, bardziej ekologiczne, a przy okazji łatwo je przygotować. Jedną z najlepszych jest nawóz ryżowy. Dodaj go do podlewania, a storczyk szybko się odwdzięczy.
31.10.2022 | aktual.: 31.10.2022 10:10
To bez wątpienia jedne z najbardziej efektownych roślin w naszych domach. Zdobią parapety i stoły różnobarwnymi kwiatami, a ich jedyną wadą jest fakt, że wreszcie przekwitną. Aby opóźnić ten moment i wzmocnić storczyki na przyszłość, warto je od czasu do czasu nawozić.
Ryżowa odżywka do storczyków
W sklepach ogrodniczych dostępne są najróżniejsze odżywki, najczęściej w formie wygodnych aplikatorów. Problem w tym, że nie należą do najtańszych, a ich skład może nie być do końca naturalny i ekologiczny. Z pomocą przychodzą niepozorne ziarenka, które najprawdopodobniej masz w kuchni.
Czytaj także: Nasmaruj w tym miejscu. Storczyk aż się o to prosi
Doświadczeni hodowcy storczyków nie od dziś stosują domowy nawóz ryżowy. To metoda przyjazna dla portfela, a także skuteczna. Ziarna mają w sobie sporo sodu, azotu, potasu, fosforu oraz aminokwasów. Jak uwolnić te cenne składniki? Przyda się blender lub młynek.
Szklankę ryżu wsyp na suchą patelnię. Po kilku minutach będzie już odpowiednio uprażony, ma być delikatnie rumiany. Wystudzone ziarna należy przesypać do blendera kielichowego lub młynka, a następnie zmiksować na miałki proszek. Powstały w ten sposób preparat przechowujemy w szczelnie zamkniętym pudełku lub słoiku.
Jak podlewać storczyki nawozem ryżowym?
Naturalny nawóz ryżowy stosuje się raz w miesiącu. Nie należy jednak wsypywać go bezpośrednio do doniczki. Proszek wsyp do butelki lub konewki i zalej zimną wodą. Po około 30 minutach wstrząśnij. Gdy ryż się rozpuści, podlej storczyki - jednak nie za bardzo, bo kwiaty te nie lubią przelania.
Taka domowa odżywka sprawdzi się w przypadku innych roślin, bo te również potrzebują składników odżywczych. Woda ryżowa wzmocni korzenie, pobudzi pędy i zwiększy kwitnienie. W im lepszej kondycji będzie kwiat, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych i pasożytów.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!