UrodaWybielanie zębów - fakty i mity

Wybielanie zębów - fakty i mity

Wybielanie zębów - fakty i mity

Marzenie niemal każdej z nas: dwa rzędy zdrowych, lśniących jak perełki i śnieżnobiałych zębów niczym u hollywoodzkiej gwiazdy. Zabiegi wybielania stają się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie coraz tańsze.

Marzenie niemal każdej z nas: dwa rzędy zdrowych, lśniących jak perełki i śnieżnobiałych zębów niczym u hollywoodzkiej gwiazdy. Zabiegi wybielania stają się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie coraz tańsze. W związku z tym też coraz więcej informacji na ich temat pojawia się w różnych źródłach. Nie zawsze sprawdzonych informacji. Jakie są fakty, a jakie mity na temat wybielania uzębienia?

Wybielanie skończy się podczas jednej wizyty w gabinecie?

Jeśli nasze zęby są żółte, konieczne jest odbycie nawet kilku wizyt u dentysty. Chyba że wybierzesz się do gabinetu, który ma w ofercie tzw. błyskawiczne wybielanie. Zabieg trwa wówczas około godziny. Dentysta nakłada żel na zęby, a następnie naświetla go specjalną lampą, która przyspiesza proces utleniania przebarwień.

Skuteczność tej metody jest mniej więcej taka sama, jak standardowego wybielania, czyli specjalnych wkładek nakładanych na zęby na noc, jest jednak zdecydowanie szybsza. Za takie błyskawiczne rozjaśnienie uśmiechu trzeba jednak zapłacić więcej - od 1200 do 2000 złotych, podczas gdy standardowa usługa kosztuje ok. 500-700 złotych.

(jj/sg)

1 / 9

Efekt nie jest bezterminowy

Obraz
© Thinkstockphotos

Jest wypadkową naszych nawyków żywieniowych i metody wybielania. Aby na dłużej utrzymać efekt bieli zębów należy najlepiej zrezygnować z używek i dbać o uzębienie poprzez codziennie stosowanie past wybielających i płukanek.

Pacjenci, którzy potrafią obejść się bez używek, cieszą się bielą zębów często nawet kilka lat po zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj jednak śnieżną bielą cieszymy się krócej. Pamiętaj, że zabiegu wybielania nie można powtarzać zbyt często. Najwyżej raz na rok.

2 / 9

Zabieg jest bolesny

Obraz
© Thinkstockphotos

Począwszy od nieprzyjemnego usuwania kamienia i piaskowania, naświetlania, nakładanie żelu aż po chodzenie z wkładami na zębach. Wybielone zęby staja się wrażliwsze na rzeczy kwaśne, zimne i gorące. Zęby mogą reagować bardzo nieprzyjemnym, ostrym bólem. Takie efekty mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni po zabiegu.

3 / 9

Wybielanie nie jest szkodliwe dla zębów

Obraz
© Thinkstockphotos

Profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych nie uszkadzają szkliwa ani zęba. Tak naprawdę nie jest to wcale zmiana koloru tkanek, tylko jego rozjaśnienie. Pod wpływem substancji chemicznych (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu) zawarte w szkliwie ciemne przebarwienia ulegają utlenieniu. Sześciogodzinny kontakt zęba z preparatem wybielającym w stężeniu 10 proc. jest porównywalny do 3 minut kontaktu zęba z colą.

Należy zachować ostrożność, a najlepiej skonsultować się ze swoim dentystą, w przypadku wybielania zębów w domowym zaciszu przy pomocy ogólnodostępnych past czy żeli. Pasty wybielające zawierać mogą drobinki pumeksu czy ługi, które mogą uszkadzać szkliwo. To sprzyja rozwojowi bakterii powodujących próchnicę.

4 / 9

Wybielać można w gabinecie dentystycznym, ale też we własnym domu

Obraz
© Thinkstockphotos

Co przemawia za pierwsza opcją? Dentysta przed zabiegiem dokładnie sprawdzi stan Twoich dziąseł i zębów. Osłoni dziąsła specjalną gumą, która zabezpieczy je przed poparzeniami, bo preparaty stosowane w gabinecie mają większe stężenie niż te, których można używać w domu.

Większe stężenie sprawia, że atomy tlenu wnikają głębiej w strukturę zęba, więc efekt jest szybszy i trwalszy.

5 / 9

Od czego zależy efekt wybielania?

Obraz
© Thinkstockphotos

Naturalna barwa zębów waha się od żółtobrunatnej do szaroniebieskiej. Efekt końcowy zależy od naturalnego koloru zębów. Nie zawsze uzyska się śnieżną biel.

6 / 9

Nie każde zęby dadzą się wybielić

Obraz
© Thinkstockphotos

Wszystko zależy od ich stanu. Dlatego właśnie bez konsultacji z dentystą lepiej nie zabierać się za to samemu. Jeżeli masz stan zapalny dziąseł lub nadwrażliwość zębiny, lekarz raczej odradzi Ci wybielanie do czasu, aż przeszkody się nie usunie.

Bez sensu jest też wybielanie zębów, jeśli masz korony, bo one nie zmienią koloru i staną się przez to bardziej widoczne. Tak samo w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego.

7 / 9

Rodzaje metod wybielania i ich koszty

Obraz
© Thinkstockphotos

Metoda nakładkowa polega na przygotowaniu specjalnych odlewów na zęby w gabinecie dentystycznym. Gotowe nakładki zakłada się na zęby w domu i napełnia je żelem z substancją aktywną. Kilku lub kilkunastodniowa terapia przynosi w większości przypadków bardzo dobre rezultaty. Minusem tej metody jest długi proces wybielania oraz niewygoda (nakładki stosuje się zwykle w nocy i mogą utrudniać zasypianie). Plus to stosunkowo niska cena, wahająca się w granicach 1000zł.

Innym sposobem jest zastosowanie w gabinecie stomatologicznym żelu wybielającego i naświetlenie go specjalistyczną lampą. Cały zabieg trwa około 2h. W tym czasie nadtlenki stosowane do wybielania reagują z przebarwionym szkliwem.

Zaletą tej metody jest szybki rezultat i pełna kontrola stomatologa. Metoda ta jest nieco droższa od metody nakładkowej - wybielanie kosztuje zwykle około 1200zł.

8 / 9

Rodzaje metod wybielania i ich koszty

Obraz
© Thinkstockphotos

Wybielanie zębów laserem. Jest to metoda zdecydowanie najdroższa (całe uzębienie możemy w ten sposób wybielić za 1800-2000zł), ale także najszybsza i w wielu przypadkach najskuteczniejsza.

W sprzedaży znajdziemy wiele systemów do wybielania zębów we własnym zakresie. Począwszy od pasków, które przykleja się do zębów, poprzez pasty różnych marek i żele, aż do gotowych, uniwersalnych nakładek w przygotowanych kompletach. Produkty wybielające do zastosowania w domu z reguły kosztują poniżej 100zł

9 / 9

Co po zabiegu?

Obraz
© Thinkstockphotos

Przez dwa tygodnie po zabiegu wybielania obowiązuje zakaz palenia papierosów, picia mocnej herbaty i kawy, czerwonego wina. Nie powinniśmy też jeść buraków, owocowych jogurtów czy innych produktów zawierających barwniki.

Przez dwa tygodnie obowiązuje tzw. biała dieta: pieczywo, ryż, ser, napoje - wszystko w jak najjaśniejszych kolorach. Potem można wrócić do dawnego sposobu odżywiania, pamiętając jednak, że nic tak nie poszarza uśmiechu jak mocna herbata, kawa i papierosy.

Tekst: Justyna Jazgarska, wizażystka i stylistka

(jj/sg)

zębywybielaniedentysta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)