Wybielanie zębów – od gabinetu do pielęgnacji domowej

Bez względu na język czy kulturę, uśmiech jest tym, co pozwala przełamać pierwsze lody, nawiązywać znajomości i dobrze wypaść podczas ważnych spotkań, np. rozmowy kwalifikacyjnej. Mówi się też, że uśmiech to najpiękniejsza biżuteria. To wszystko jest prawdą, ale pod warunkiem, że uśmiech jest "zadbany". Rozwój stomatologii, ortodoncji i dostępność różnorodnych preparatów do higieny jamy sprawiają, że pięknym uśmiechem mogą cieszyć się też ci, których natura nie obdarzyła śnieżnobiałymi zębami.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

08.12.2023 | aktual.: 26.01.2024 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy każdy może poddać się wybielaniu zębów?

Pierwszym krokiem do śnieżnobiałego uśmiechu jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta rozpoczyna ją zebraniem wywiadu i skontrolowaniem stanu zębów i jamy ustnej pacjenta. Przeprowadza też rozmowę, podczas której ustala, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Rzadko zdarza się, że pacjent ma trwałe przeciwwskazania do wykonania zabiegu wybielania (np. niektóre choroby), większość z nich jest czasowa. Wybielanie zębów nie może zostać wykonane, jeśli pacjent ma próchnicę, stan zapalny w jamie ustnej, paradontozę lub nosi aparat ortodontyczny. Zabiegu wybielania nie wykonuje się również u kobiet w ciąży. Wybielanie jest oczywiście możliwe, gdy przeciwwskazania przestaną być aktualne, np. próchnica zostanie wyleczona, a leczenie ortodontyczne zakończone.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Zabieg wybielania zębów może przeprowadzić lekarz stomatolog lub, pod jego nadzorem, wykwalifikowana higienistka lub higienista stomatologiczny. Zanim dojdzie do właściwej części zabiegu, konieczne jest wstępne przygotowanie zębów oraz ich wyleczenie. W tym celu wykonuje się higienizację (skaling, piaskowanie). Po upływie kilku dni można już poddać się wybielaniu.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Wychodzisz od dentysty i nie możesz przestać się uśmiechać – do innych i do siebie. Z przyjemnością patrzysz w lustro i wreszcie uśmiechasz się, kiedy ktoś robi ci zdjęcie. Niestety efekt wybielania zębów jest czasowy, może utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet 3 lat. To, jak długo rezultat będzie widoczny, zależy przede wszystkim od zaangażowania pacjenta w jego utrzymanie. Znaczenie mają głównie dwa czynniki – dieta oraz prawidłowa higiena jamy ustnej obejmująca stosowanie preparatów podtrzymujących efekt wybielania.

Dieta, która sprzyja śnieżnobiałemu uśmiechowi

Za przebarwienia na zębach odpowiada w dużej mierze dieta. Aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, należy unikać produktów barwiących szkliwo. Należą do nich m.in. kawa, herbata, wino, niektóre przyprawy (np. curry) oraz produkty zawierające naturalne i sztuczne barwniki. Jeśli chcemy zachować efekt wybielania, należy ograniczyć je do minimum, a jeśli już je spożywamy, należy zaraz potem umyć zęby, najlepiej pastą do zębów, która również ma właściwości wybielające. Napoje, które barwią zęby, najlepiej pić przez słomkę, unikając w ten sposób rozlewania się płynu po jamie ustnej i przedłużonego kontaktu ze szkliwem zębów.

© materiały partnera

Higiena jamy ustnej, która podtrzymuje efekt wybielania

Higiena podtrzymująca efekt wybielania tylko nieznaczenie odbiega od tego, w jaki sposób dbasz o zęby na co dzień. Kluczem do sukcesu jest używanie odpowiednich produktów i wykonywanie zabiegów higienicznych w określonej kolejności.

Higienę jamy ustnej zaczynamy od umycia zębów szczoteczką i pastą do zębów. Do codziennej higieny możesz używać tradycyjnej szczoteczki o miękkim lub średnim włosiu. Pasta do zębów powinna mieć specjalne właściwości i skład, który wpłynie na trwałość efektu wybielania. Świetnym wyborem do codziennego stosowania będzie ELGYDIUM BIO – wybielająca organiczna pasta do zębów, która sprzyja nie tylko śnieżnobiałemu uśmiechowi, ale także naszej planecie. Zawiera 98% naturalnych substancji, a jej opakowanie zawiera o 48% mniej plastiku niż opakowanie tradycyjnej pasty do zębów.

Dwa razy w tygodniu stosuj ELGYDIUM Brilliance & Care – pastę do zębów przeciw przebarwieniom. Zadaniem tej pasty jest usuwanie przebarwień pojawiających się na zębach oraz polerowanie i ochrona szkliwa. Najlepszy efekt osiągniesz, jeśli do mycia zębów użyjesz wybielającej szczoteczki do zębów ELGYDIUM Whitening. Szczoteczka delikatnie poleruje i redukuje uporczywe przebarwienia, ale również przyczynia się do remineralizacji i wzmocnienia szkliwa zębów.

Po każdym wyszczotkowaniu zębów stosuj nici dentystyczne. Używanie nici jest bardzo ważne dla higieny jamy ustnej, gdyż usuwają one resztki jedzenia i bakterie, które pozostały w tych miejscach, do których nie dociera szczoteczka. Świetnie sprawdzają się nici, których objętość zwiększa się pod wpływem wilgoci, np. ELGYDIUM Clinic pęczniejąca nić dentystyczna. Taka nić, początkowo cienka, pęcznieje pod wpływem śliny, dzięki czemu jeszcze dokładniej czyści przestrzenie międzyzębowe.

Ukoronowaniem codziennej higieny jamy ustnej powinno być użycie płynu do płukania jamy ustnej. Osoby, które chcą utrzymać efekt wybielania, powinny wybierać płyny przeciw przebarwieniom, utrzymujące naturalną biel zębów, np. Eludril WHITE. Wybielający płyn do płukania jamy ustnej zmniejsza tworzenie się płytki nazębnej, a także powleka zęby ochronną warstwą, ograniczając wiązanie barwników na szkliwie i utrzymując naturalną biel zębów.

© materiały partnera

PFM/204/2023