Blisko ludziWybieramy Kobietę Europy

Wybieramy Kobietę Europy

Do 25 sierpnia można zgłaszać kandydatury do tytułu Kobiety Europy. Konkurs
organizowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn ma wypromować panie, które
aktywnie przyczyniły się do zwalczania stereotypów płciowych.

Wybieramy Kobietę Europy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.08.2010 | aktual.: 22.08.2010 06:43

Do 25 sierpnia można zgłaszać kandydatury do tytułu Kobiety Europy. Konkurs organizowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn ma wypromować panie, które przyczyniły się do zwalczania stereotypów płciowych. - To ma być baza danych, a zarazem inspiracja dla innych kobiet - mówi dr Monika Ksieniewicz z Wydziału ds. Równości Kobiet i Mężczyzn na Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

- Konkurs ogłoszono po to, żeby zebrać informacje na temat pań, które miały wpływ na zmianę sposobu postrzegania kobiet i które w ciągu ostatnich 10 lat działały na rzecz przełamywania stereotypów dotyczących płci w Europie - dodała.

Konkurs ogłaszany będzie co roku. Każdego roku 12 nominowanych pań trafi na karty kalendarza zatytułowanego "Kobiety inspirujące Europę".

Kandydatury można zgłaszać do środy, wypełniając ankietę na stronie Instytutu www.eige.europa.eu/Women_Inspiring_Europe_submit. Można zgłosić także swoją kandydaturę. Nominacja musi zawierać m.in. krótkie uzasadnienie i życiorys kandydatki w języku angielskim oraz fotografię.

Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn został powołany po to, żeby promować równouprawnienie.
- Chodzi o to, żeby nie mówić tylko o dyskryminacji; o kobietach jako jej ofiarach, ale pokazywać pozytywne aspekty równouprawnienia. Istnieje potrzeba pokazywania kobiet aktywnych, odnoszących sukcesy na różnych polach życia społecznego - powiedziała Ksieniewicz.

Jak dodała, obecnie prawo europejskie chroni kobiety przed dyskryminacją i gwarantuje im takie same prawa jak mężczyznom, ale wiele jest jeszcze do zrobienia w sferze świadomości. "Konkursy takie, jak ten na Kobietę Europy, pomagają zmieniać sposób postrzegania kobiet" - podkreśla Ksieniewicz.

Źródło artykułu:PAP
dyskryminacjakonkursrównouprawnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)