Wyciągnął tysiące kleszczy. Metoda francuskiego weterynarza to hit
Kiedy temperatury sięgają 20 st. C, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Spacerujemy po lasach i parkach - niestety, w tych miejscach aż roi się od kleszczy. Co zrobić, gdy padniemy ich ofiarą? Dr Denis Heitz, francuski weterynarz, zdradził bezpieczny sposób na ich usunięcie.
23.05.2023 | aktual.: 23.05.2023 12:08
W Polsce występuje aż 19 rodzajów kleszczy. Każdy z nich jest w stanie przenieść szereg niebezpieczniejszych chorób, zarówno na człowieka, jak i psa czy kota. Francuski weterynarz, dr Denis Heitz, w rozmowie z Medonetem podzielił się nowatorską metodą, która pozwala na bezpieczne, samodzielne usunięcie kleszcza z ciała człowieka i zwierzęcia. Powinien znać ją każdy.
Czytaj także: Wystaw do ogrodu. Kleszcze nawet się nie zbliżą
Jak samodzielnie usunąć kleszcza?
Kleszcz wgryza się niezauważenie. Pajęczak nas znieczula, a do tego jest tak mały, że w ogóle nie czujemy, że porusza się po naszym ciele. Dopiero po kilku godzinach, kiedy skóra staje się swędząca i pojawia się na niej zaczerwienienie, zauważamy, że w naszą skórę wgryzł się pasożyt. Wówczas większość z nas sięga po pęsetę i bez większego zastanowienia wyrywa pajęczaka z ciała. A to błąd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Usuwanie kleszcza za pomocą pęsety jest dość ryzykowne. W momencie, w którym pęseta wywiera ucisk na kleszczu, ten zaczyna wymiotować i wydzielać płyny ustrojowe, które wtłacza bezpośrednio do krwi żywiciela. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zakażenia boreliozą czy babeszjozą. Zdarza się też, że nieopatrznie wyrywamy sam odwłok pajęczaka, a część gębowa nadal zostaje w miejscu wkłucia. Wyjęcie samego otworu gębowego wiąże się z dużym bólem i dyskomfortem.
Nowatorska metoda francuskiego weterynarza
Doktor Denis Heitz, francuski weterynarz, opracował bezbolesną i wysoce skuteczną metodę usuwania kleszczy z ciała. Podzielił się nią w rozmowie z Medonetem. W tym celu należy zaopatrzyć się w niewielką, plastikową pęsetę w kształcie litery V. Zwykła pęseta może zgnieść kleszcza, co znacznie utrudni jego usunięcie i co gorsza, sprawi, że wtłoczy on do naszego krwiobiegu chorobotwórcze bakterie czy wirusy.
Ciało kleszcza umieszczamy w szczelinie plastikowej pęsety i ściskamy delikatnie tuż przy skórze. W tym momencie trzeba wykonać szybki i zdecydowany obrót pęsetą o 180 stopni — tak, jak gdybyśmy chcieli wykręcić gwóźdź. Ten sposób wyjęcia kleszcza jest najbardziej skuteczny i minimalizuje ryzyko zakażenia. Po wyjęciu kleszcza należy pamiętać o dokładnej dezynfekcji rany po ugryzieniu, a także pęsety.
Czytaj także: Rozlej w ogrodzie. Kleszcze natychmiast się wyniosą
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl