Rozlej w ogrodzie. Kleszcze natychmiast się wyniosą
Skuteczny środek na kleszcze nie musi oznaczać chemicznego, kosztownego specyfiku. Chociaż na rynku istnieje sporo dobrych repelentów, do usunięcia pajęczaków możemy wykorzystać naturalne środki. Sprawdzi się zwłaszcza jeden składnik.
Kleszcze to nie tylko domena lasu. Te pajęczaki najczęściej chowają się w wysokiej trawie, a także na niskich krzewach - możemy je więc "złapać" w parku, na łące, a także w naszym przydomowym ogródku. Trzeba pamiętać, że kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Powinniśmy więc chronić się przed nimi, nawet jeśli wychodzimy tylko na podwórko.
Domowy oprysk na kleszcze. Tani i skuteczny
Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze? Najlepiej zastosować repelenty, które sprawią, że pajęczaki będą trzymały się od nas z dala. Mało kto wie, że oprócz środków zastosowanych bezpośrednio na ciało, możemy regularnie stosować naturalny oprysk w ogrodzie. Jego zapach odstraszy kleszcze i sprawi, że nie pojawią się ponownie.
Domowy oprysk na kleszcze jest tani i można przygotować go w bardzo prosty sposób. Wystarczy pokroić około 200 g cebuli i zalać ją sześcioma litrami wody. Całość odstawiamy na 12 godzin do zacienionego, chłodnego miejsca, a następnie przecedzamy i przelewamy miksturę do butelek z atomizerem. Taką substancją spryskujemy lub wylewamy nasz trawnik, a także krzewy, w których lubią schować się kleszcze. Zapach cebuli powinien zadziałać na nie błyskawicznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkleszczowe zapalenie mózgu. Coraz więcej przypadków w Polsce
Jak uchronić się przed kleszczem?
Ponieważ ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do poważnych chorób, ważne też, by w miejscach, gdzie jesteśmy na nie narażeni, pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim warto zakładać odzież z długim rękawem i długimi nogawkami, a także wysokie skarpetki i buty. Najlepiej jeśli ubrania są zakończone ściągaczami. Sprawdzi się też jasny kolor - będziemy na nim widzieć kleszcze.
Po każdej wizycie w lesie, na łące czy w parku należy dokładnie obejrzeć całe ciało, również owłosione miejsca. Kleszcze najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (np. w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych, ale także na rękach, nogach czy na głowie).
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl