Wygodne plecaki dla dziecka. Zapobiegniesz wadom postawy na wiele sposobów

Wygodne plecaki dla dziecka. Zapobiegniesz wadom postawy na wiele sposobów

Wygodne plecaki dla dziecka. Zapobiegniesz wadom postawy na wiele sposobów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
27.08.2018 14:39

Niektóre powody skrzywień kręgosłupa mogą wydawać się zaskakujące, jak choćby prowadzenie dziecka zawsze za tą samą rękę. Kręgosłup ulega wtedy delikatnemu skrzywieniu, a to sprawia, że mięśnie nie rozwijają się w podobny sposób.

Krzywizna dziecięcego kręgosłupa zaczyna się kształtować już w łonie matki, a ostatecznie proces kończy się około 18 roku życia. To oznacza, że na czas nauki szkolnej przypada najwięcej problemów z wadami postawy. Istnieją sposoby na to, jak sobie z nimi radzić.

Strefa nauki dla dziecka

Bardziej powszechnym problemem jest jednak nieodpowiednia postawa podczas siedzenia, zarówno rano w szkole, jak i po południu przy odrabianiu lekcji. Zbyt wysokie biurko czy krzesło, które sprawia, że dziecko nie dosięga stopami do podłogi, może w przyszłości odbić się na jego postawie. Pilnuj również tego, jakie miejsce twoja pociecha zajmuje w szkole. Jeśli dziecko siedzi z boku klasy lub zbyt daleko, może to mieć negatywny wpływ na jego postawę.

Obraz
© Fotolia

Plecak dla zdrowych pleców

Kolejnym problemem jest źle dopasowany plecak. Musi mieć wystarczająco szerokie szelki, by nie wpijały się w ramiona dziecka oraz odpowiednią szerokość, nie przekraczającą szerokości pleców dziecka. Kluczowa jest również usztywniona konstrukcja, która zapobiegnie przesuwaniu się rzeczy wewnątrz.

Te wszystkie wytyczne będą bezwartościowe, jeśli plecak będzie zbyt ciężki. Przyjmuje się, że do 12 roku życia nie może ważyć więcej niż 10 proc. wagi dziecka. Jeśli będzie bardziej wypakowany, może to poskutkować problemami z postawą. Należy pamiętać, by ciężar, nawet najmniejszy, był rozłożony równomiernie. W przeciwnym wypadku dochodzić może do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Pod żadnym pozorem nie wolno również pozwolić, by dziecko nosiło plecak na jednym ramieniu.

Plecak czy tornister

To dylemat, przed którym prędzej czy później stanie każdy rodzic. Tornistry z reguły mają sztywną budowę i kształt, który zapobiega powstawaniu złych nawyków dotyczących postawy. Na szczęście większość dziecięcych plecaków jest wyposażona w system, który zapewnia odpowiednie usztywnienie, a przy tym dopasowanie do pleców.

Buty ortopedyczne dla dzieci

Mankamentem jest również obuwie, które nie spełnia podstawowych norm ortopedycznych. Płaska podeszwa sprawia, że zmniejsza się długość kroku dziecka, a co za tym idzie zaczynają pojawiać się problemy z uprawianiem dyscyplin sportowych. Aby ocenić, czy twojemu dziecku potrzebne będą wkładki korekcyjne, zerknij na podeszwę jego buta. Jeśli jest bardziej zdarta po wewnętrznej stronie, nie obejdzie się bez wizyty u ortopedy.

Obraz
© 123RF
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także