Wymiana opon kobiecym okiem. Jak się nie dać wyrolować w serwisie samochodowym?

Wymiana opon kobiecym okiem. Jak się nie dać wyrolować w serwisie samochodowym?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
19.10.2023 16:16

Dyskryminacja i nierówne traktowanie kobiet to zjawiska, które wciąż mają się dobrze. I w niewielu miejscach widać do lepiej, niż w przestrzeniach uważanych za "typowo męskie", jak np. punkty naprawy aut czy wymiany opon. Drwiące uśmiechy i zawyżanie cen to sytuacje, na które wcale nie musimy się godzić. Szukasz przyjaznego mechanika? Podpowiadamy, jak go znaleźć.

"Baby nie znają się na motoryzacji". Z tym obraźliwym i szowinistycznym stereotypem zderzamy się zdumiewająco często – i to nie tylko na drogach, ale także w salonach i serwisach samochodowych. Co najbardziej szokujące, przez fakt, że jesteśmy kobietami nierzadko za te same usługi musimy płacić więcej, a personel punktu usługowego traktuje nas z pobłażaniem i lekceważeniem. Ten problem kobiety odczuwają szczególnie teraz, gdy zbliża się czas okresowego przeglądu auta oraz wymiany opon na zimowe. Jeżeli w miejscu, do którego kierujesz się ze swoim samochodem, jest nieprzyjazne kobietom, zmień je jak najszybciej.

Istnieje wiele punktów, w których każdy klient jest traktowany z równą serdecznością i szacunkiem – bez względu na płeć czy wiedzę na temat motoryzacji. W naszym artykule znajdziesz szereg praktycznych i pomocnych wskazówek, jak znaleźć serwis, w którym poczujesz się pewniej, a twoje wydatki zostaną zmniejszone do niezbędnego minimum. Koniec ze wstydliwym poczuciem, że zamiast uzyskać pomoc, dałyśmy się oszukać.

Research to podstawa

Nie decyduj się na pierwszy warsztat samochodowy, jaki znajdziesz w Internecie. To, że jest on zlokalizowany w pobliżu twojego domu będzie ogromnym plusem, ale kwestia jakości oraz ceny usługi jest jednak dużo ważniejsza. Czasem warto poświęcić dodatkowe kilometry na dojazd, żeby cieszyć się profesjonalizmem i przyjazną atmosferą.

Jak trafić na takie miejsce?

Znajdź pięć różnych warsztatów w swojej okolicy. Zacznij od telefonu do każdego z ich. Zapytaj o: 

  • dostępność terminów
  • przybliżony czas wykonania usługi
  • widełki cenowe za usługę (pamiętaj, że to raczej górna granica widełek będzie kwotą, jaką finalnie zapłacisz)

Jeżeli będzie taka możliwość, poproś o rozmowę z właścicielem warsztatu, a nie z szeregowym pracownikiem. Większość standardowych usług, jak np. wymiana opon zimowych powinna mieć stałą kwotę. Jeżeli zdecydujesz się na konkretny warsztat i gdy przyjdzie do zapłaty, usłyszysz wyższą kwotę niż deklarowana telefonicznie – powołaj się na wcześniejszą rozmowę z właścicielem, który podał Ci inną cenę za usługę. W takiej sytuacji żaden pracownik nie powinien sprzeciwiać się temu, co wcześniej ustaliłaś z jego szefem. Ceny są podobne w większości warsztatów. Inaczej jest w przypadku różnych usterek, które najpierw trzeba zdiagnozować, a dopiero później przejść do naprawy lub wymiany części. 

Zanim umówisz się na wizytę w warsztacie samochodowym, postaraj się na własną rękę, nawet pobieżnie zdiagnozować problem, jaki pojawił się w Twoim aucie. Wpisz występujące objawy w wyszukiwarkę z dopiskiem "forum" – to pomoże Ci uniknąć czytania artykułów sponsorowanych, pisanych często pod konkretną firmę. Na forach internetowych użytkownicy wymieniają się swoim doświadczeniem, opisują przypadek swojej usterki oraz jaka usługa pomogła im zażegnać problem. Oczywiście nie będziesz mieć 100% pewności, że u Ciebie sprawdzi się to samo, jednak będziesz mieć jakiś punkt zaczepienia i mogła wskazać swoje podejrzenia podczas pierwszej rozmowy z mechanikiem. 

Jak zminimalizować wydatki w warsztacie samochodowym?

Koszt danej usługi u mechanika samochodowego jest zazwyczaj stały i liczony na podstawie czasu pracy oraz poziomu trudności. Wymiana opon zimowych to kwestia parunastu minut, ale dostanie się do pompy z termostatem może wymagać rozebrania połowy auta.  

Inaczej ma się sprawa z częściami samochodowymi, które wymagają wymiany. Jeżeli zostawisz tę kwestię mechanikowi, to tak naprawdę nie masz pewności, co dokładnie zamówił oraz... ile go to kosztowało. To właśnie na częściach mechanicy mogą zarobić najwięcej, ponieważ kupują je prosto z zaprzyjaźnionej hurtowni, a zawyżoną cenę wliczają w łączny koszt usługi. Innymi słowy – mogą wykorzystać fakt, że kobiety rzadko orientują się w tych kwestiach. 

Na szczęście możesz bardzo łatwo zapobiec takiej sytuacji. Jeżeli wiesz co wymaga wymiany (np. olej, filtry, opony), zamów części na własną rękę – najlepiej online, gdzie ceny są dużo niższe, niż w sklepach stacjonarnych. Jeżeli nie jesteś pewna, gdzie robić zakupy motoryzacyjne, polecamy sprawdzone platformy, na których wiele sprzedawców oferuje swój towar, a co za tym idzie – jest on dostępny w naprawdę atrakcyjnej cenie. Takim miejscem jest Erli.pl, gdzie kupisz opony zimowe.

Jeżeli nie jesteś pewna, jaka część wymaga wymiany, bądź w kontakcie z mechanikiem. Zadzwoń, gdy oddasz samochód do naprawy i poproś o informację, jaka część wymaga wymiany, a następnie zapewnij, że zamówisz ją sama i dowieziesz do warsztatu. Szukając części w Internecie, zawsze dopisuj parametry swojego auta: 

  • markę i model;
  • rocznik;
  • rodzaj i pojemność silnika.

Podpisz umowę i niezbędne dokumenty 

Choć w wielu miejscach może się to wydawać abstrakcją, z mechanikiem samochodowym również powinnaś podpisać umowę oraz protokół odbioru auta z wpisanym stanem licznika. To Twoje zabezpieczenie na wypadek wszelkich opóźnień w terminach czy innych wątpliwościach, które mogą wyjść już po odebraniu auta z warsztatu. Wszystkie autoryzowane serwisy samochodowe przestrzegają wymogu podpisania niezbędnej dokumentacji, jednak nie bój się o to poprosić także w "zwykłym" zakładzie mechanicznym. Nawet tak prozaiczna usługa, jak np. wymiana opon zimowych, powinna być zabezpieczona w ten sposób. Jeżeli Twój mechanik nie respektuje takiego podejścia, nie musisz godzić się na jego warunki. Zrezygnuj z dalszej współpracy i znajdź inny serwis.

Choć ze stereotypami trudno się walczy, zawsze warto podejmować próby i – jak w tym przypadku – samodzielnie zdobyć odrobinę wiedzy, która pozwoli nam poczuć się pewnie, choćby podczas wymiany opon zimowych czy przy naprawie samochodowej usterki. Pamiętaj, że nie musisz być ekspertką od motoryzacji – wystarczą podstawowe informacje, zbadanie rynku i pewność siebie w komunikacji. Powodzenia! 

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także