UrodaWypadanie włosów. Przyczyny nie zawsze są oczywiste

Wypadanie włosów. Przyczyny nie zawsze są oczywiste

Wypadanie włosów. Przyczyny nie zawsze są oczywiste
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Twoje włosy są na szczotce, poduszce, ubraniach, podłodze? Wydaje ci się, że wypadają garściami? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Twoje włosy są na szczotce, poduszce, ubraniach, podłodze? Wydaje ci się, że wypadają garściami? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.
Szacuje się, że co piąty Polak cierpi z powodu zaburzeń pracy tarczycy - w tej grupie przeważają kobiety. Niedoczynność tarczycy, niedużego gruczołu w kształcie motyla, jest dość trudna do zdiagnozowania bez badań, ponieważ jej objawy nie są charakterystyczne. Wśród symptomów wymienia się wypadanie włosów, którym może towarzyszyć przerzedzenie brwi.

Inne możliwe objawy to: ciągłe uczucie zimna, zaparcia, sucha skóra, przemęczenie, przybieranie na wadze, wole, nieregularne miesiączki, senność, problemy z koncentracją. Niedoczynność tarczycy stwierdza się na podstawie poziomu TSH, FT3 i FT4. Nie ma leku na to zaburzenie - najczęściej konieczne jest stałe uzupełnianie poziomu hormonów.

Zobacz także: Jaki jest powód wypadania włosów?

1 / 7

Tłusta dieta

Obraz
© 123RF

To, co ląduje na talerzu, ma olbrzymi wpływ na kondycję twoich włosów. Tłuste potrawy, szczególnie spożywane w dużych ilościach, mogą doprowadzić do przetłuszczania się skóry głowy, a w dalszej perspektywie do wypadania włosów. Niekorzystnie na ich stan wpływa również objadanie się słodyczami.

Żeby włosy były zdrowe i mocne, należy jeść duże ilości warzyw i owoców (świeżych i suszonych), produkty pełnoziarniste, kasze, orzechy, oleje roślinne, jajka, ryby, chudy drób, galaretki. Trzeba także pić dużo wody, soków i ziołowych herbat.

2 / 7

Stres

Obraz
© 123RF

Stres osłabia odporność, stwarzając sprzyjające środowisko do rozwoju wielu chorób. Nieustanne narażenie na sytuacje stresowe może doprowadzić do zahamowania wzrostu włosów, zmian w ich strukturze oraz wypadania.

Dr Amy McMichael, amerykańska dermatolog, w rozmowie z serwisem WebMD zaznacza jednak, że utrata włosów wywołana stresem zostaje zatrzymana, gdy znika on z naszego życia. Cykl wzrostu włosa natychmiast wraca do normy, kiedy przestajemy się denerwować.

3 / 7

Menopauza

Obraz
© 123RF

Nadmierna utrata włosów to jedna z bolączek związanych z przekwitaniem. Kobiety dotyka wtedy łysienie androgenowe (typu męskiego). Dodatkowo włosy stają się cienkie. Za ten typ łysienia odpowiada DHT (dihydrotestosteron), pochodna testosteronu.

A przecież w okresie menopauzy w organizmie kobiety ma miejsce prawdziwa burza hormonalna. Badania naukowe potwierdziły, że podczas przekwitania u wielu kobiet dochodzi do wzrostu poziomu hormonów męskich. Warto dodać, że jedna na tysiąc kobiet przekwita przed trzydziestką.

4 / 7

PCOS, cukrzyca, anemia

Obraz
© 123RF

Niektóre choroby objawiają się właśnie wypadaniem włosów. Dzieje się tak np. w zespole policystycznych jajników (PCOS), co może być dość zaskakujące, ponieważ typowe dla tego zaburzenia jest nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Wypadanie włosów jest także charakterystyczne dla cukrzycy, anemii i choroby Addisona, czyli pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy.

Również zaburzenia nerwicowe, stan zapalny organizmu, niedożywienie, grzybica skóry głowy, łuszczyca, celiakia, toczeń czy alergie mogą powodować wypadanie włosów.

Mało znaną chorobą jest natomiast trichotillomania, zaburzenie psychiczne, w którym chorzy wyrywają sobie włosy z głowy. Rozwiązanie? Wykonuj regularnie badania kontrolne, a jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

5 / 7

Niewłaściwa pielęgnacja

Obraz
© 123RF

Nie tylko niektóre choroby skutkują wypadaniem włosów. Bywa, że winę ponosimy my same w nieodpowiedni sposób dbając o fryzurę.

Mycie włosów w gorącej wodzie, niedokładne spłukiwanie kosmetyków, gwałtowne wycieranie włosów ręcznikiem, suszenie bardzo gorącym powietrzem, związywanie w ciasny kucyk, częste korzystanie z lokówki elektrycznej czy prostownicy, używanie niewłaściwie dobranych kosmetyków, zbyt częste farbowanie - to wszystko może przyczynić się do osłabienia kosmyków i w efekcie ich wypadania.
Warto również sprawdzać skład szamponów i odżywek, by upewnić się, czy nie zawierają takich składników jak SLES, SLS albo parabeny.

6 / 7

Zażywanie niektórych leków

Obraz
© 123RF

Przyjrzyj się preparatom, które przyjmujesz, ponieważ niektóre z nich mogą przyczynić się do utraty włosów. Wśród leków mogących spowodować wypadanie kosmyków są te na depresję, dnę moczanową (podagrę), padaczkę, serce, reumatyzm.
Należy także zwrócić uwagę na środki przeciwgrzybiczne, przeciwtrądzikowe, przeciwkrzepliwe oraz antybiotyki. Na wypadanie włosów nierzadko skarżą się też kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. W takim wypadku warto porozmawiać z lekarzem o zmianie preparatu.

7 / 7

Inne przyczyny

Obraz
© 123RF

Warto przeanalizować swoją dietę, ponieważ niedobór cynku, witamin z grupy B albo białka może doprowadzić do wypadania włosów. Niewskazany jest także nadmiar witaminy A w jadłospisie. Włosy mogą zacząć wypadać za sprawą złej cyrkulacji krwi, nagłej utraty wagi, zatrucia, np. rtęcią czy arsenem.

Szkodliwie na kondycję kosmyków wpływa palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie sterydów. Włosy mogą również wypaść pod wpływem traumatycznego przeżycia. Łysienie może być ponadto dziedziczne. Pamiętajmy, że nasila się z wiekiem.

niedoczynność tarczycywypadanie włosówanemia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)